Podczas spotkania, które odbyło się 20 lutego w hotelu ibis Styles we Wrocławiu, prelegenci przedstawili szerokie spektrum zagadnień związanych z trybologią, oraz praktycznymi aspektami smarowania, a także konserwacji maszyn i urządzeń.

Reklama

Dziś w dobie wprowadzania do produkcji koncepcji związanych z ideą Przemysłu 4.0 oczekujemy zwiększenia wydajności. Wprowadzanie nowoczesnych maszyn o coraz lepszych parametrach pracy wiąże się z wyższymi wymaganiami w stosunku do używanych w nich środków smarnych i sposobów ich aplikacji. Dlatego poszukiwana jest wiedza, jakie środki używać, jak kontrolować ich jakość w trakcie eksploatacji i jak je aplikować. Takie imprezy jak ta, to również okazja do bezpośredniego kontaktu z wystawcami prezentującymi nowoczesne rozwiązania i produkty związane ze smarowaniem, wymiany poglądów pomiędzy uczestnikami i bezpośrednich rozmów z prelegentami.

Konferencję otworzył wykład dr hab. inż. Macieja Paszkowskiego z Politechniki Wrocławskiej dotyczący analizy wybranych zjawisk zachodzących podczas przepływu smarów plastycznych. Omówił w nim wybrane zjawiska zachodzące podczas przepływu smarów plastycznych przez elementy konstrukcyjne układów centralnego smarowania maszyn i urządzeń oraz w węzłach tarcia, takich jak łożyska toczne i ślizgowe. Jak stwierdził, zjawiska te mają istotne znaczenie utylitarne w eksploatacji smarów plastycznych i wpływają na efektywność smarowania. Przedstawił zagadnienie wpływ efektu Segré-Silberberga w smarach plastycznych na funkcjonowanie układów smarowniczych i węzłów tarcia.

W kolejnym wystąpieniu dr inż. Julia Woch, starszy specjalista badawczo-techniczny w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO) przedstawiła sposób oceny jakości środków smarowych za pomocą metod rozpraszania światła.

Jak nanosić smary w procesach montażowych? Omówił to zagadnienie Marek Bernaciak założyciel AMB Technic. Również jeden z pierwszych w Polsce edukatorów w zakresie technologii precyzyjnego dozowania płynów i past. Jak wiadomo, procesy montażowe wymagają precyzyjnego odmierzania i pozycjonowania dawek smarów. Jednocześnie cykle produkcyjne ulegają skróceniu i pojawia się konflikt z ochroną smaru przed destrukcją. Dlatego nakładanie smarów staje się dziedziną wiedzy technicznej, która szybko się rozwija.

Marek Dębiński, kierownik Serwisu Olejowego, LOTOS Oil przedstawił zalety dla zakładów prawidłowej gospodarki smarowniczej. Mówił o tym, czym jest analiza olejowa, jakie najczęstsze błędy w smarowaniu popełniamy w gospodarce smarowniczej w firmie oraz jakie funkcje spełnia olej w układzie smarowania i jak to się ma do oczekiwań użytkowników. Firma Salomon Associates, przygotowująca najważniejsze na świecie rankingi rafinerii uplasowała gdańską rafinerię wśród 25% najlepszych rafinerii, plasując ją jako najnowocześniejszą rafinerię w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wiemy jak ważna, jest diagnostyka olejowa jako element TFM. Temat ten przedstawił Jakub Chłodek, Główny Inżynier Działu Rozwoju i Sprzedaży Usług Diagnostyki Olejowej w Ecol. Natomiast o modyfikacji olejów roślinnych pod kątem zastosowań jako bazy olejowej do środków smarowych mówiła w trakcie swojego wystąpienia mgr inż. Justyna Chrobak specjalista chemik z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej. Jak stwierdziła, wzrasta dziś zainteresowanie wykorzystaniem środków smarnych na bazie surowców odnawialnych w różnych gałęziach przemysłu, a zwłaszcza ich zastosowaniem w przemyśle spożywczym. Ze względu na wysokie wymagania ochrony środowiska, istnieje potrzeba opracowania biodegradowalnych baz olejowych, przyjaznych dla środowiska, niezawierających szkodliwych składników, a jednocześnie spełniających wysokie wymagania eksploatacyjne.

Jacek Bialik kierownik Zespołu Serwisu Olejowego i Przemysław Niedzielski kierownik produktu w ORLEN OIL przedstawili w swoich wystąpieniach przemysłowe środki smarne ORLEN OIL w grupie Energy Efficiency. Jak wiadomo obecnie oleje przekładniowe i hydrauliczne stosowane w przemyśle w dużym stopniu oparte są o podstawowe pakiety dodatków oraz bazy mineralne. Polski rynek jest nadal wystarczająco chłonny, aby produkcja takich olejów miała sens. Istnieje jednak coraz więcej gałęzi przemysłu wymagających zastosowania bardziej złożonych produktów również tych z grupy Energy Efficiency. ORLEN OIL to lider rynku środków smarnych w Polsce.

Andrzej Kulik, niezależny konsultant z Southern African Asset Management Association przedstawił zagadnienia związane ze smarowaniem, czyli dziedziną trybologiczną, dyscypliną utrzymania ruchu o statusie World Class Maintenance Management. Jak stwierdził, żadna inne działanie nie będzie miała większego wpływu na niezawodność maszyny niż w pełni zoptymalizowany, w pełni udokumentowany i właściwie wdrożony program precyzyjnego smarowania.

O czyszczeniu układów hydraulicznych Kleenoil bez przestoju produkcji mówił Łukasz Kubacki menadżer ds. Sprzedaży i Marketingu w Preston Group. Kleenoil to nowoczesna i najbardziej skuteczna metoda filtracji oleju. System filtracji Kleenoil pozwala na czyszczenie układów hydraulicznych bez przestoju produkcji.

O ocenie jakości olejów smarowych mówił w swoim wystąpieniu prof. Krzysztof Biernat z PIMOT. Przedstawił krytyczną analizę wymagań jakościowych dla olejów smarowych zarówno pod kątem uwarunkowań eksploatacyjnych, jak i też metod pomiaru. Analizę poparł wynikami własnych badań.

Słuchając wystąpienia Tomasza Kutery, dyrektora Inter Cars Przemysł w firmie Inter Cars i Jacka Majewskiego, właściciela firmy FILTRO-TECH, uczestnicy wrocławskiej konferencji dowiedzieli się o praktycznych sposobach na zwiększenie wydajności maszyn i ograniczenie awarii poprzez wpływ na układ hydrauliczny. Tomasz Kuter od 15 lat zajmuje się problemami działów Utrzymania Ruchu. Jest też współtwórcą wielu projektów optymalizujących koszty logistyczne i produkcyjne.

Tegoroczną konferencję zakończyło wystąpienie mgr. inż. Grzegorza Wszelaczyńskiego doktoranta Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Przedstawił w nim praktyczne problemy eksploatacyjne węzłów smarnych w maszynach górniczych pracujących w środowisku agresywnym.

W trakcie rozmów prowadzonych w czasie przerw uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami związanymi z zagadnieniami smarowania. Dzięki udziałowi wystawców, uznanych dostawców z branży smarowniczej można było uzyskać dodatkowe informacje bezpośrednio od specjalistów z firm. To również dlatego w centrum konferencyjnym hotelu ibis Styles we Wrocławiu spotkało się tak wiele osób zainteresowanych problematyką Konferencji. Organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnych takich spotkaniach  podnoszących poziom wiedzy kadry inżynierskiej w Polsce.

Bohdan Szafrański

oprac. Redakcja

Patronat medialny nad Konferencją Smary i Oleje sprawował Magazyn Biomasa.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE