Z czego jesteś w stanie zrezygnować dla dobra środowiska? Takie pytanie zadano Europejczykom, którzy, jak się okazuje, w dużej mierze skłonni są zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia, by chronić planetę przed zmianami klimatu.

Zmiany klimatu – czas na działanie

Mieszkańcy Europy w znaczący sposób odczuwają już zmiany klimatu. Większość z nich, bo aż 80 proc. jest zdania, że działania, które miałyby im zapobiegać należy podjąć natychmiast. Według badania klimatycznego przeprowadzonego przez Europejski Bank Inwestycyjny konieczne jest zdecydowane zmniejszenie zużycia energii i produkcji towarów.

Reklama

W ramach sondażu zapytano mieszkańców wybranych krajów Europy, z czego mogliby zrezygnować, by chronić planetę przed zmianami klimatu.


Czytaj też: Biogaz w Polsce i polityce klimatycznej UE do 2030 roku


Niemcy bez auta i mięsa ani rusz!

Niemcy postawili na zmniejszenie częstotliwości podróży samolotowych. 43 procent z nich było skłonnych latać rzadziej, a prawie taki sam odsetek, bo 40 proc. naszych sąsiadów zdecydowałoby się na zmniejszenie zużycia ciepła.

Co ciekawe tylko mniej niż jedna trzecia Niemców byłaby gotowa na zmianę diety, a zaledwie 13 proc. mogłoby zrezygnować z codziennego użytkowania samochodu

Francuzi są bardziej radykalni w swoich poglądach. Aż dwie trzecie z nich opowiedziało się za bardziej rygorystycznymi środkami, które mogłyby spowodować zmianę zachowania ludzi, a co za tym idzie, przeciwdziałałoby zmianom klimatu.

Na przykład ponad połowa francuskich respondentów popiera wprowadzenie tzw. „budżetu węglowego”, według którego każdy posiadałby roczną liczbę kredytów do wydania na przedmioty o dużym śladzie węglowym, takie jak podróże lotnicze i mięso.


Czytaj też: Nie tylko dwutlenek węgla i metan – F-gazy także ocieplają klimat


Francuzi zmienią dietę, a Brytyjczycy zrezygnują z plastiku

Francuzi są skłonni kupować droższą, ale produkowaną lokalnie żywność, a aż 57 proc. z nich mogłoby ograniczyć spożywane ilości mięsa i nabiału. Nieco mniej, bo 36 proc. Brytyjczyków także zadeklarowało zmniejszenie udziału tych produktów w codziennej diecie, ale tylko 12 procent popiera całkowitą ich eliminację.

Mieszkańcy Wysp chętniej niż Niemcy przesiądą się z samochodu na rower lub do autobusu miejskiego. Z takiej opcji skorzystałoby 20 proc. z nich. Mniej entuzjastycznie nastawieni są z kolei do możliwości rezygnacji z podróży lotniczych.

Brytyjczycy najbardziej zdecydowani są w kwestii plastiku. Prawie 60 procent respondentów zadeklarowało całkowitą rezygnację z produktów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.

Włosi chcą informacji o śladzie węglowym

Według 85 proc. Włochów pozytywny wpływ na środowisko miałoby zamieszczanie na produktach spożywczych informacji na temat śladu węglowego, co bezpośrednio przyczyniłoby się do zmniejszenia ilości spożywanego mięsa. Ponad dwie trzecie mieszkańców kraju opowiedziało się za ograniczeniem w diecie produktów odzwierzęcych. Poza tym Włosi, podobnie jak Francuzi są w stanie dopłacić za lokalną żywność produkowaną w zrównoważony sposób.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: euronews.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE