Transformacja energetyczna to konieczność, a biomasa może być dobrym sposobem jej przeprowadzania. Nie jest to jednak zadanie łatwe, ponieważ wymaga skuteczności przy jednoczesnym zachowaniu dążeń klimatycznych. Wyzwania branży biomasowej omówili niemieccy przedstawiciele sektora podczas konferencji.
W dniach 11-12 września odbyła się konferencja Niemieckiego Centrum Badań nad Biomasą (DBFZ). W wydarzeniu wzięło udział 160 przedstewcieili nauki, przemysłu i polityki.
Biomasa na dobrych torach
Ze spotkania wysunięto kilka kluczowych wniosków. Przede wszystkim – w branży samoistnie wytwarzają się regionalne cykle zarządzania surowcem. Podczas kształtowania polityki należy działać tak, by nie niszczyć wypracowanych już praktyk. Pojawiło się też pytanie o to, jak zwiększyć opłacalność i konkurencyjność tego rodzaju paliwa.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
– Ropa naftowa jest znacznie łatwiejsza do wdrożenia i wszystkie procesy w przemyśle chemicznym są na nią ukierunkowane. Biomasa jest skomplikowana i jak dotąd nie ma zachęt do jej wykorzystania. Kaskadowe wykorzystanie będzie się tworzyć zgodnie z aspektami ekonomicznymi. Możemy na to wpłynąć od strony badawczej poprzez kreatywne wykorzystanie odpadów biogennych i materiałów resztkowych, jeśli w przyszłości pozwolą na to przepisy – mówi dr René Backes z DBFZ.
Podczas wydarzenia podkreślono szeroki zakres zastosowania biomasy. Jeden z naukowców wskazał, że powinny zostać stworzone uczciwe warunki dla konkurencyjności rozwiązań o obniżonej emisji CO2. Przecież istnieje wiele ciekawych rozwiązań dla zastosowania biomasy i pora zacząć je wdrażać na szeroką skalę.
– Potrzebujemy konstruktywnej rywalizacji w zakresie konkretnych wdrożeń z dużą różnorodnością dyscyplin naukowych – zarówno w kontekście regionalnym, jak i krajowym – która angażuje wszystkie grupy zainteresowanych stron w społeczeństwie i która buduje zaufanie dzięki wzorowym rozwiązaniom – wskazał dr Volker Lenz, kierownik działu konwersji termochemicznej DBFZ.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: idw
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE