W Łobzie (woj. Zachodniopomorskie) powstanie nowoczesna instalacja do fermentacji odpadów zielonych i biodegradowalnych. To efekt współpracy Neo Bio Energy (NBE), będącej częścią Neo Energy Group (NEG) oraz Celowego Związku Gmin R-XXI.
Budowa instalacji na działce zlokalizowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łobzie ma rozpocząć się w 2026 roku, a jej wartość przekroczy 100 mln zł. Po uruchomieniu – w ciągu roku – zakład będzie przetwarzał ponad 40 tys. ton bioodpadów, przekształcając je w biogaz i kompost. Inwestycja nie tylko poprawi gospodarkę odpadami w gminach Pomorza Zachodniego, ale też ograniczy emisję gazów cieplarnianych.
Wspólny projekt
Za projektem stoi warszawska spółka Neo Bio Energy i Celowy Związek Gmin R-XXI, zrzeszający 33 gminy województwa zachodniopomorskiego. Neo Bio Energy to część Holdingu Neo Energy Group realizującego szeroki wachlarz inwestycji OZE, który obejmuje instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także magazyny energii. Obecnie jest właścicielem i operatorem co trzeciej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się 82% energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu zlokalizowanych na terenie naszego kraju.
Z kolei Celowy Związek Gmin R-XXI zarządza instalacją do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Słajsinie (gm. Nowogard). Zakład ten ma zdolność przerobową na poziomie 120 tys. ton rocznie, co pozwala na kompleksowe zagospodarowanie odpadów z terenu gmin należących ro związku.
Teraz oba podmioty, poprzez stworzoną wspólnie spółkę Neo Biogas R-XXI Łobez,rozpoczną realizacjęnowoczesnej instalacji do fermentacji odpadów zielonych i biodegradowalnych w Łobzie.
Szykuje się duża inwestycja odpadowa na Pomorzu
Start budowy za rok
W pierwszym z etapów budowy biogazowni – zaplanowanym na 2025 i 2026 rok – zrealizowane zostaną wszystkie formalności związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń i decyzji administracyjnych. Przeprowadzona będzie też szczegółowa analiza wykonalności oraz opracowanie projektu technicznego instalacji. Ponadto, zgodnie z założeniami, w tym czasie zakończy się pozyskiwanie wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących ochrony środowiska oraz sprawdzenie zgodności projektu z obowiązującymi przepisami prawa.
Następnie, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu procesu projektowego rozpoczną się prace budowlane – ich start jest zaplanowany na 2026 rok. W tym czasie powstanie infrastruktura instalacji, w tym budynki operacyjne, urządzenia do fermentacji, systemy wentylacyjne, a także zasilanie i infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Z uwagi na skalę inwestycji i złożoność procesów budowlanych, przewidywany czas realizacji tego etapu jest szacowany na dwanaście miesięcy.
Biogazownia dla regionu
Jak zapewniają inwestorzy, po zakończeniu budowy biogazownia przejdzie szereg testów technicznych i operacyjnych, które pozwolą mieć pewność, że wszystkie urządzenia działają zgodnie z założeniami projektowymi oraz spełniają normy środowiskowe i jakościowe. Jej użytkowanie ma nie być uciążliwe dla otoczenia dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów filtracji i kontroli emisji. Proces fermentacji bioodpadów będzie bezwonny oraz nieuciążliwy pod względem hałasu.
– Dzięki takim projektom jak ten w Łobzie zmieniamy podejście do odpadów – nie są już problemem, lecz zasobem. Wierzymy, że nowoczesne technologie i odpowiedzialne zarządzanie odpadami to klucz do zrównoważonej przyszłości. To kolejna inwestycja Neo Bio Energy, która pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze bioenergii. Cieszymy się, że wspólnie z CZG R-XXI możemy stworzyć instalację, która będzie wzorem dla innych regionów w Polsce, pokazując, że ekologiczne rozwiązania mogą iść w parze z efektywnością i korzyściami dla lokalnych społeczności – mówi Jarosław Wasilewski, Dyrektor Handlowy Neo Bio Energy.
Piotr Ćwikła, Burmistrz Łobza liczy, że biogazownia w Łobzie przyniesie gminie i regionowi szereg korzyści.
– Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko poprzez efektywne przetwarzanie bioodpadów, zyskamy również w innych obszarach. Dzięki zagospodarowaniu lokalnych bioodpadów zmniejszymy koszty ich transportu i utylizacji w instalacji w Słajsinie. Dodatkowo, funkcjonowanie biogazowni oznacza wpływy z podatków płaconych przez operatora, które przełożą się na nowe inwestycje gminne. Nie bez znaczenia są także nowe miejsca pracy – każde stanowisko jest dla nas cenne, a rozwój przedsiębiorstwa w strefie ekonomicznej stworzy możliwości współpracy dla firm transportowych, budowlanych i dostawczych – mówi burmistrz.