Nowatorska na skalę kraju Wrocławska Elektrownia Słoneczna – inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe – dała jej członkom niższe rachunki za energię elektryczną. A miastu czystsze powietrze. W kwietniu minął pierwszy rok jej funkcjonowania. W tym okresie instalacja wyprodukowała o 10 proc. energii więcej niż zakładały prognozy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław Południe ma w swym zasobie 88 budynków (blisko 11 tys. mieszkań). Większość  z nich pochodzi z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Reklama

Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Kliknij i sprawdź!


Wrocławska Elektrownia Słoneczna

Na dachach 35 wieżowców zlokalizowanych w centrum miasta zamontowano 2771 sztuk paneli fotowoltaicznych.

– Przed przystąpieniem do przedsięwzięcia na przełomie 2015/2016 roku przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami poszczególnych budynków. W ich trakcie przedstawiono założenia projektu i spodziewane korzyści. W spotkaniach wzięło udział ponad 500 osób, a projekt uzyskał przychylność mieszkańców. Co istotne, w trakcie głosowań tylko jedna osoba była przeciw, a dwie wstrzymały się od głosu – mówi Marek Dera, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, współtwórca Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej.

Modernizacja spółdzielni

Od niemal 20 lat spółdzielnia w różny sposób modernizowała swój zasób, by utrzymać koszty funkcjonowania na realnym poziomie, a jednocześnie poprawiać warunki mieszkaniowe jej członków. Priorytetem było m.in. poszukiwanie rozwiązań racjonalizujących zużycie energii. Przeprowadzono docieplenia budynków, modernizację systemów grzewczych i elektrycznych.


Pierwsze wydanie znajdziesz na końcu artykułu. Dlatego sprawdź!


Wprowadzono oświetlenie LED sterowane czujnikami ruchu i natężenia światła, falownikową regulację pracy silników wind i pomp, a we współpracy z dostawcą ciepła rozwiązania pozwalające na zdalną regulację parametrów pracy węzłów cieplnych, w tym również w funkcji prognozy pogody.


Sprawdź również: Tylko 8 proc. VAT na instalacje odnawialnych źródeł energii 


– Dzięki temu koszty energii są na relatywnie niskim poziomie. Nasi mieszkańcy w ubiegłym roku zapłacili za ogrzewanie średnio poniżej 2 zł na m2 miesięcznie. Dlatego, że już w sposób prosty coraz trudniej jest obniżać koszty, w 2015 roku podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań i źródeł ich finansowania, w tym poza opłatami mieszkańców – tłumaczy Marek Dera i dodaje: – Skończyły się łatwe możliwości ograniczania zużycia energii, a przyszedł czas na jej wytwarzanie.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w magazynie Zielona gmina. Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE