„Wodór ze źródeł niskoemisyjnych może odegrać ważną rolę w przejściu na czystą energię” czytamy w podsumowaniu raportu przygotowanego przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) i Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA).  Z przeprowadzonych badań wynika, że rozwój technologii wodorowej przesuwa się w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych, takich jak elektroliza.

Paliwa kopalne zostaną wyparte przez wodór?

„Wodór ze źródeł niskoemisyjnych może odegrać ważną rolę w przejściu na czystą energię, potencjalnie zastępując paliwa kopalne w branżach, w których istnieje niewiele czystych alternatyw, takich jak transport długodystansowy i produkcja nawozów” – powiedział dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol. – „Badanie to pokazuje, że innowatorzy odpowiadają na zapotrzebowanie na konkurencyjne łańcuchy dostaw wodoru, ale także identyfikują obszary – szczególnie wśród użytkowników końcowych – wymagające większego wysiłku. Będziemy nadal pomagać rządom w stymulowaniu innowacji w zakresie bezpiecznych, odpornych i zrównoważonych technologii czystej energii”.

Wodór – innowacje pilnie potrzebne

„Wykorzystanie potencjału wodoru jest kluczowym elementem europejskiej strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.”, – podkreślił prezes EPO António Campinos. – „Ale jeśli wodór ma odgrywać główną rolę w ograniczaniu emisji CO2, pilnie potrzebne są innowacje w całym szeregu technologii. Niniejsze sprawozdanie ujawnia wzorce przemian w różnych krajach i sektorach przemysłu, w tym znaczący wkład Europy w pojawienie się nowych technologii wodorowych. Podkreśla również wkład start-upów w innowacje wodorowe oraz ich zależność od patentów we wprowadzaniu swoich wynalazków na rynek”.

Innowacje wodorowe

Z raportu wynika, że ​​na świecie najwięcej opatentowanych innowacji wodorowych powstaje w krajach Unii Europejskiej i Japonii, które odpowiadają odpowiednio za 28 procent i 24 procent wszystkich patentów złożonych w latach 2011-2020. Także USA to duży ośrodek innowacji (20 proc.), z kolei wiodącymi krajami w Europie są Niemcy (11 proc.), Francja (6 proc.) i Holandia (3 proc.).

Reklama

Oprócz tych pięciu głównych ośrodków innowacji, inne kraje generujące znaczną liczbę patentów na wodór to Wielka Brytania, Szwajcaria i Kanada.


W USA monitorują zielony wodór i inne źródła energii odnawialnej


Technologie niskoemisyjne

Największą liczbę patentów wodorowych w latach 2011-2020 stanowiły technologie produkcji wodoru. Podczas gdy globalna produkcja wodoru jest obecnie prawie całkowicie oparta na paliwach kopalnych, dane patentowe pokazują, że innowacje niskoemisyjne wygenerowały ponad dwukrotnie więcej międzynarodowych patentów we wszystkich segmentach łańcucha wartości wodoru niż ugruntowane technologie.

Najbardziej innowacyjne regiony rywalizują obecnie o organizację pierwszej fazy rozwoju przemysłowego, a dane sugerują, że Europa zyskuje przewagę jako lokalizacja inwestycji w nowe zdolności produkcyjne elektrolizerów.

Wodór w sektorze motoryzacyjnym

Spośród wielu potencjalnych zastosowań wodoru wiele ośrodków zwraca się ku sektorowi motoryzacyjnemu, gdzie  ilość innowacji stale rośnie. Szczególną aktywność na tym polu wykazuje Japonia. Podobna dynamika nie jest jeszcze widoczna w innych obszarach, pomimo skoordynowanej polityki i uwagi mediów dotyczącej potencjału wodoru w zakresie dekarbonizacji transportu dalekobieżnego, lotnictwa, wytwarzania energii i ogrzewania. Jednym z jasnych punktów jest niedawny wzrost liczby patentów na wykorzystanie wodoru do dekarbonizacji produkcji stali – być może w odpowiedzi na konsensus po zawarciu porozumienia paryskiego, które jednoznacznie wskazuje, że sektor potrzebuje radykalnych rozwiązań w celu szybkiego ograniczenia emisji.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: epo.org

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE