Wodociągi Leszczyńskie (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie) systematycznie podąża ku niezależności energetycznej. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest wytwarzanie energii elektrycznej dzięki pozyskiwaniu jej z odnawialnych źródeł energii, w tym z PV i biogazu.

Z jednej strony realizowana jest modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków w Henrykowie (gmina Święciechowa), zaś podjęte działania i wykonane instalacje będą umożliwiać efektywną fermentację osadów oraz wykorzystanie energetyczne biogazu (zakładana jest kogeneracja o mocy 0,36MW). Z drugiej strony Wodociągi Leszczyńskie chcą czerpać energię ze słońca, a temu celowi służyć mają dwie instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na leszczyńskich stacjach uzdatniania wody – Karczma Borowa (mikroinstalacja o mocy 39,6 kWp) i Strzyżewice (farma PV o mocy ok. 0,5 MW).

Reklama

Projekt BEST i instalacja pilotażowa

Oczyszczalnia Ścieków w Henrykowie to obiekt eksploatowany od 1996 roku. Trafiają tu ścieki z terenu aglomeracji Leszno (miasto Leszno, gmina Święciechowa, gmina Lipno). Jest to oczyszczalnia mechaniczno- biologiczna (realizacja I i II etapu) z usuwaniem związków biogennych o wskaźniku RLM (rzeczywista liczba mieszkańców) poniżej 100 000.

Niestety, gdy obiekt powstał nie doszło do kontynuacji inwestycji w celu zrealizowania III i IV etapu, które zmierzałyby do uniezależnienia się energetycznego oczyszczalni oraz wyboru docelowego kierunku zagospodarowania osadów ściekowych. Dopiero od 2015 roku realizowane są działania mające na celu modernizację i rozbudowę obiektu. Prace zostały podzielone na etapy. Ich łączne całkowite koszty oszacowano na ok. 74 mln zł. W najbliższych latach realizowana będzie rozbudowa oczyszczalni.

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na efektywność jej pracy oczyszczalni i determinującym docelowe koszty eksploatacyjne jest wydajność i stabilność procesu fermentacji, których pochodnymi są stopień ustabilizowania osadów oraz ilość pozyskiwanego biogazu. Obecnie oczyszczalnia jest w 100% uzależniona energetycznie od dostawców zewnętrznych, a poprzez rozbudowę między innymi o zamknięte komory fermentacyjne i jednostkę kogeneracyjną, wreszcie zaistnieje ogromna szansa na częściowe energetyczne uniezależnienie się (własna produkcja energii elektrycznej i cieplnej).

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Artykuł powstał przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie 
Zdjęcie: Wodociągi Leszczyńskie
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE