W Rzeszowie powstanie wielkoskalowa pompa, dzięki której ciepło ze ścieków wróci do mieszkańców w formie bezemisyjnej, czystej energii. To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Ale nie ostatnia.
Wielkoskalowa pompa
Inwestycja realizowana w Rzeszowie przez PGE Energia Ciepła ma kosztować 76 mln. W wyniku podpisania umowy na dzierżawę terenów pod zabudowę powstanie wielkoskalowa pompa o mocy 14 MWt, której uruchomienie planowane jest na 2027 rok. Wielkoskalowa pompa ciepła jest jednym z elementów dekarbonizacji lokalnego systemu ciepłowniczego. Wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK), rzeszowskiej elektrociepłowni i PGE EC ma na celu odzysk ciepła z oczyszczonych ścieków, co pozwoli na produkcję czystej energii cieplnej dla mieszkańców Rzeszowa. Ponad to dzięki odzyskowi ciepła, ścieki które trafią do rzeki Wisłok będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.
Planowana inwestycja jest pierwszym rozwiązanim w kraju, które umożliwi odzysk ciepła z oczyszczonych ścieków. Choć we Wrocławiu istnieje podobna pompa wielkoskalowa, jest ona oparta na ściekach brudnych, co według prezesa PGE EC Grzegorza Krystka wiąże się z większą ilością problemów eksploatacyjnych
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
– Dlatego tutaj zdecydowaliśmy się na zabudowę wielkoskalowej pompy ciepła na ściekach oczyszczonych, to daje m.in. pewność zasilania, długoterminowe dostawy ciepła, jak i powoduje to, że ta oczyszczona, czysta woda jest chłodzona i dopiero wtedy wraca do środowiska w bardziej naturalnym stanie – wyjaśnił Krystek.
Czyste ciepło dla mieszkańców
Największą korzyścią, oprócz redukcji emisji i poprawy jakości środowiska, jest to, że mieszkańców miasta ogrzeje ciepło odzyskane ze ścieków, a więc czyste i bezemisyjne.
– Takie rozwiązana będą powstawać także w innych miastach kraju, ale pierwszą tego typu instalację uruchomimy w Rzeszowie – dodał Marzec.
To ważna inwestycja dla Rzeszowa, bo jest on jednym z pięciu miast, które pracują nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 roku. Jak podkreślił prezydent Konrad Fiołek Rzeszów chce jak najszybciej zrezygnować ze źródeł energii, które wykorzystują węgiel. Po to, aby osiągnąć zeroemisyjność.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
zdjęcie: visitrzeszow.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE