Na terenie wrocławskiej przepompowni ścieków Port Południe trwa budowa największej systemowej pompy ciepła w Polsce o mocy o mocy 12,5 MW. Instalacja umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych, a także poprowadzi oparty całkowicie na węglu wrocławski system ciepłowniczy w stronę OZE.

Reklama

Wrompa – największa systemowa pompa ciepła

Budowa Wrompy rozpoczęła się na początku 2023 roku. Największa systemowa pompa ciepła to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta, a zarazem krok do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła. Za projekt o wartości 100 mln zł odpowiedzialne są Fortum i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a realizacja należy do firmy STRABAG.

Realizując tą ważną inwestycję STRABAG włącza się w zmiany pozyskiwania ciepła dla systemu energetycznego Wrocławia, w którym mamy swój oddział i z pewnością będziemy beneficjentem rozwiązań proekologicznych. – powiedział Jakub Trojanowski, dyrektor oddziału Budownictwa Ogólnego STRABAG we Wrocławiu

W listopadzie zakończono budowę ścian szczelinowych sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa chudego betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków.

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW (…) wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą (…) – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.


Czytaj też: Ciepło ze ścieków ogrzeje mieszkańców stolicy?


Ciepło ze ścieków

Wrocławski system ciepłowniczy wymaga dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem jest wykorzystanie ciepła odpadowego odzyskanego ze ścieków.

Gospodarka obiegu zamkniętego to nasza przyszłość. Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego (…) Współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian. To nasz wspólny krok w jeszcze lepszą przyszłość stolicy Dolnego Śląska – mówi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji – SO2, NOx i pyłów. 

Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu 2024, a zakończenie całości budynku jest planowane na maj 2024. Wrompa zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: Fortum

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE