Gasum, lider sektora energetycznego w Skandynawii i właściciel kilkunastu biogazowni planuje budowę pięciu kolejnych zakładów w Szwecji. Dwa z nich są już w realizacji.

Reklama

„Wielka Piątka”. Taką nazwę nosi projekt firmy Gasum, który obejmuje budowę pięciu nowoczesnych biogazowni w Szwecji i jest częścią realizacji celu spółki zakładającego znaczne zwiększenie dostępności gazu odnawialnego w krajach skandynawskich, a w konsekwencji redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Większe zużycie biogazu jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie emisji. Wytwarzany z odpadów gaz odnawialny to paliwo, które jest o 90 procent mniej emisyjne w porównaniu z tradycyjnymi paliwami kopalnymi. A z wykorzystaniem obornika zwierzęcego redukcja może być nawet większa niż 100 procent.

Biogazowa „Wielka Piątka”

Dwa z planowanych zakładów w ramach „Wielkiej Piątki” są już w budowie. Pierwsza biogazownia znajduje się w Götene, około 150 km na północny wschód od Göteborga, a jej uruchomienie planowane jest na koniec 2024 roku. Na lokalizację drugiego projektu wybrano Borlänge, około 200 km na północny zachód od Sztokholmu. Zakład otrzymał ostateczną decyzję inwestycyjną na początku 2024 roku i w tej chwili rozpoczęły sień tam prace budowlane.

50 km od Malmö, w miejscowości Hörby, zlokalizowana będzie trzecia biogazownia.

– Hörby znajduje się w regionie Skanii, który charakteryzuje się dużym zagęszczeniem rolnictwa i gospodarstw hodowlanych. Oznacza to, że występuje tu obfitość obornika i innych pozostałości rolniczych, które można wykorzystać do produkcji biogazu. Z kolei produkcja biogazu może zmniejszyć wpływ rolnictwa na klimat w regionie – mówi Tor Husebø z Gasum.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Biogazownia w Hörby

Biogazownia w Hörby znajduje się tuż przy autostradzie E22, co sprawia, że lokalizacja jest idealna pod względem infrastruktury transportowej. Zakład może otrzymywać do 500 000 ton surowców rocznie.

Większość substratów stanowić będą produkty resztkowe i odpadów z sektora rolnego – stały i płynny obornik, a także zboża i kiszonki. Oprócz biogazu, zakład będzie produkował rocznie do 480 000 ton wysokiej jakości pofermentu, który zostanie wykorzystany do nawożenia okolicznych pól.

Zgodnie z zapowiedziami Gasum zakład ma rozpocząć pracę pod koniec 2026 r. i będzie rocznie produkować 133 GWh biometanu.

O lokalizacji dwóch pozostałych zakładów spółka jeszcze nie poinformowała.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: Gasum,

zdjęcie: Biogazownia Jorberga, Gasum

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE