W 2029 roku wrześnieńska ciepłownia całkowicie przestanie korzystać z węgla. Jednak już w tym sezonie grzewczym mieszkańców Wrześni ogrzeje miks paliwowy z dużym udziałem biomasy.
Prace prowadzone są w ramach projektu Malachit, mające na celu modernizację systemu ciepłowniczego we Wrześni trwają już przeszło rok i postępują zgodnie z wcześniejszymi założeniami. W maju 2023 r. Veolia zapowiadała, że efekty dekarbonizacji systemu ciepłowniczego we Wrześni mieszkańcy odczują już w 2024 roku. Wszystko wskazuje na to, że słowa stały się faktem. Od 7 października ciepłownia we Wrześni znacznie zmniejszy zużycie węgla w produkcji ciepła na rzecz gazu i biomasy.
Biomasa zamiast węgla
Projekt we Wrześni obejmuje trzy etapy, z czego sfinalizowano właśnie parce związane z montażem kotła zasilanego biomasą o mocy 8 MWt. W kwietniu br. na terenie ciepłowni uruchomiono także instalację gazowo-olejową o mocy 2,8 MWt. Modernizacja zakładu spowodowała zmianę miksu paliwowego i teraz 43 proc. energii cieplnej będzie powstawać z gazu i biomasy, przez co zapotrzebowanie na węgiel spadnie o 4,3 tys.ton, a emisje CO2 zostaną zredukowane o 43 proc.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – sprawdź!
Dalsze prace obejmą budowę układu kogeneracyjnego (tj. równoczesnej produkcji ciepła i energii elektrycznej) o mocy 2 MWe i 2,2 MWt, który ma powstać w 2027 roku.
– Po zakończeniu całego projektu, w porównaniu do stanu z dnia rozpoczęcia inwestycji, zredukujemy emisję dwutlenku węgla o 11,7 tys. ton rocznie. Mieszkańcy z pewnością zauważą pozytywne różnice – mówi Wojciech Noga, prezes Veolii Zachód z Grupy Veolia term.
Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych
Od 2019 roku Veolia term, posiadająca zakłady w małych i średnich miastach w Polsce, realizuje wiele strategicznych projektów, w wyniku których kotły likwiduje się kotły węglowe dywersyfikując miks paliwowy zakładający zwiększony udział gazu, biomasy i odnawialnych źródeł energii.
– W każdej z lokalizacji, w których realizujemy działania dekarbonizacyjne, współpracujemy z naszymi partnerami z samorządów. Możemy dzięki temu oferować rozwiązania w optymalny sposób odpowiadające na potrzeby lokalnych społeczności – dodaje Magdalena Bezulska.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE