Z problemem opadających jesienią liści miasta borykają się nie od dziś. We francuskim Amiens postanowiono wykorzystać je do produkcji biogazu. W zeszłym roku o tej porze gmina zebrała z chodników 500 ton liści. Połowę z tego przekształciła w energię elektryczną, która służy mieszkańcom regionu.

Reklama

Przekształcanie odpadów

Wykorzystywanie zebranych z miejskich chodników liści to tylko jedna z inicjatyw, jakie podjęły władze Amiens, by przekształcać odpady organiczne w energię. Orędowniczką tych działań jest Isabelle Savariego, wiceprzewodnicząca społeczności miejskiej Amiens, odpowiedzialna za środowisko i bioróżnorodność, która wdraża rozwiązania mające na celu odzyskiwanie odpadów. Miasto we własnym zakładzie przetwarza inne odpady organiczne w energię.
„Równie dobrze można wykorzystać liście. I tak musimy je zebrać i coś z nimi zrobić” – mówiła Isabelle Savariego.

Biogaz z liści

W 2021 roku do fabryki przybyło 500 ton zebranych liści. Część, która nie wymagała czyszczenia, trafiła do centrum kompostowania, a reszta została przetworzona w sektorze odpadów z gospodarstw domowych.
„Usuwamy szkło, dużo plastiku, kubki, metalowe puszki. Wszystko jest oddzielane i odzyskiwane – wyjaśnia Gontran Delamaere, dyrektor zakładu metanizacji.
W wyniku procesu fermentacji betlenowej powstaje biogaz.
„Ten biogaz, po oczyszczeniu, jest odzyskiwany w silnikach kogeneracyjnych, aby wytwarzać energię elektryczną i ciepło. Energia elektryczna jest następnie wtłaczana do sieci EFRR” – tłumaczy Gontran Delamaere.

Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Jak tłumaczy Delamaere, w 2022 roku wolumen jest mniejszy, czyli teoretycznie z powodu niewielkiej ilości opadów wiosną i latem, liści będzie mniej niż w zeszłym roku. Jednak liście stanowią tylko niewielką część materii organicznej wykorzystywanej przez zakład w komorach fermentacyjnych do produkcji biogazu – 250 ton z 70-72 tysięcy przerabianych co roku.

Zaopatrzenie całego miasta w energię elektryczną wykonaną wyłącznie z opadłych liści wydaje się niemożliwe. Według Delamere’a ta produkcja może zaspokoić zapotrzebowanie zaledwie trzech gospodarstw domowych. Ale całkowita energia elektryczna wytwarzana ze wszystkich odpadach organicznych dostarcza równowartość energii zużywanej w 3600 domów.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło:bioenergy-news

zdjęcie: pl.freepik.com/autor/valeria-aksakova

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE