25 kwietnia 2023 r. 14 ekspertów specjalizujących się w całym łańcuchu dostaw biometanu dyskutowało o jego aktualnym stanie, rozwoju, potencjale i ograniczeniach w produkcji, a także związanych z tym możliwościami biznesowymi.
Podczas warsztatów zajęto się czterema głównymi tematami – od polityki po zastosowanie. Prelegenci wraz z publicznością przyjrzeli się różnym badaniom, dowodząc znaczenia zrównoważonej energii pochodzącej z biometanu, szczególnie w świetle pożądanej niezależności od rosyjskich paliw kopalnych. Technologia ta – choć znana od lat – nadal ma znaczny potencjał rozwoju.
Warsztaty R2Gas
Warsztaty, które odbyły się w Wiedniu 25 kwietnia 2023 r., były pierwszymi zorganizowanymi przez Centrum Badań nad Gazami Odnawialnymi (R2Gas), wiedeńskie stowarzyszenie non-profit. 65 czołowych ekspertów unijnego przemysłu biometanowego zebrało się, aby omówić istotne kwestie i rozwój biogazu. Cenna wymiana informacji i niezależna wiedza ekspertów pomogą w tworzeniu kolejnych projektów biomasowych. Warsztaty podzielono na cztery sesje: 1) ramy prawne 2) technologie 3) substraty i 4) rynki. W ramach każdego tematu przedstawiono od trzech do czterech prezentacji.
Ramy prawne
Obecnie biometan stanowi gorący temat w całej Unii Europejskiej, a więc także w państwach członkowskich. W sumie sześć całkiem nowych lub nowelizowanych aktów prawnych, które dotyczą biometanu czeka na rozpatrzenie. Ostatnio cele dla produkcji i użycia biometanu zostały wyznaczone przez program REPowerEU. Produkcja 35 mld m3 do 2030r. to cel, który ma być również ujęty w pakiecie gazowym. Inne akty prawne będące przedmiotem dyskusji to dyrektywa RED III/IV, normy emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych oraz pojazdów ciężarowych, inicjatywa FuelUE Maritime dotycząca zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze morskim oraz projekt rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Jako przykład państwa członkowskiego została podana Austria, która jest zaawansowana w krajowym ustawodawstwie dotyczącym biometanu. Równie ważny był także temat transgranicznego rejestru gazu zawierającego gwarancje pochodzenia.
Kongres Biogazu – już w grudniu w Warszawie!
Technologie
Fermentacja beztlenowa stała się standardową technologią używaną zwłaszcza do produkcji energii elektrycznej. Jednak w obliczu kończących się dopłat do produkcji energii, jak w przypadku Niemiec, przejście na produkcję biometanu jest idealną opcją dalszego wykorzystania biogazowni. Późniejsze skraplanie pozwala na wydajniejsze magazynowanie i jeszcze szersze zastosowanie biometanu m.in. w transporcie morskim i ciężkim. W kolejnych prezentacjach zwrócono uwagę na dwie nowe technologie. Poprzez zgazowanie biomasy stałej powstaje tzw. gaz syntezowy, składający się głównie z wodoru i tlenku węgla, pozwalający również na syntezę biometanu. Austria będzie kontynuować tę ścieżkę z Advanced Biofuel Lab. Celem współpracy jest powstanie 9 komercyjnych instalacji i produkcja znacznych ilości zielonych gazów. Power to gas to kolejna nowa technologia produkcji metanu. Najczęściej stosowanym procesem jest elektroliza wytwarzająca wodór, po której następuje reakcja Sabatiera, w wyniku której powstaje metan. Na warsztatach zaprezentowano nową i obiecującą technologię, która jest w trakcie opracowywania, zwaną procesem bioelektrochemicznym, który nie zawiera etapów zużywających energię elektryczną.
Substraty
Warunkiem zrównoważonej produkcji biogazu jest wykorzystanie biomasy. Po 2030r. konwencjonalne produkty uboczne mogą stać się czynnikiem ograniczającym. W trzech wystąpieniach omówiono alternatywy, takie jak na przykład podejście technologiczne, w którym udoskonalone systemy fermentacji radzą sobie z materiałem trudno ulegającym rozkładowi lub stosowanie upraw z gruntów marginalnych i upraw sekwencyjnych zamiast ugorów międzygatunkowych. Jeszcze bardziej obiecujące jest zastosowanie powszechnie dostępnych alg do jednoczesnej produkcji białek i biogazu.
Rynki
Aby zbudować dobrze funkcjonujący rynek kilka czynników powinno ze sobą współdziałać. Podaż i popyt muszą zostać zrównoważone przez konkurencyjne ceny przez dłuższy okres czasu. Należy również zagwarantować zoptymalizowany łańcuch rynkowy obejmujący producentów, operatorów sieci, traderów oraz użytkowników gazu. Ponadto ogólnoeuropejski zharmonizowany system rejestracji certyfikatów gazów odnawialnych, w tym gwarancje pochodzenia oraz szeroko akceptowane korzyści z produktów ubocznych są czynnikami obowiązkowymi.
Prezentacje będą niedługo dostępne bezpłatnie na stronie internetowej R2Gas.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE