13 czerwca Izba Gospodarcza Gazownictwa przeprowadziła techniczne warsztaty przyłączania biometanowni do sieci. Odbyły się one w Warszawie na terenie PKN Orlen PGNiG S.A.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele firm Endress+Hauser oraz Pietro Fiorentini. To firmy międzynarodowe, które prężnie działają w zakresie zatłaczania biometanu do sieci gazowniczej w innych częściach Europy, dlatego mogły przedstawić technologie, doświadczenia i rozwiązania, jakie wdrażają w autorskich instalacjach na świecie.
Czytaj też: PSG stawia na biometan – zeroemisyjne paliwo przyszłości
Aspekty techniczne
Wstępem do rozmów stała się charakterystyka rozwoju, jaki obecnie przechodzi rynek tego zielnego gazu. Później uczestnicy mieli szansę zapoznać się z różnymi metodami oczyszczania biogazu do biometanu. Poza ogólnym wprowadzeniem do różnych technologii, firma Pietro Fiorentini przedstawiła także własny sposób oczyszczania biogazu. W ramach warsztatów przedstawiona została technologia zatłaczania biometanu do sieci, która jest dedykowana w tym celu i spełnia standardy konieczne do zachowania przy dystrybucji gazociągami.
Analizatory i przykłady biometanu w sieci
W czasie prelekcji przedstawiono także systemy, które mogą posłużyć do kontroli jakościowej biometanu. Zachowanie odpowiednich parametrów odgrywa kluczową rolę, gdy planuje się zatłaczać gaz bezpośrednio do sieci. Bazą wprowadzającą do szczegółów technicznych w zakresie analizy i zatłaczania biometanu stały się konkretne inwestycje, które zostały już zrealizowane na terenie UE przez Pietro Fiorentini oraz Endress+Hauser.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: Izba Gospodarcza Gazownictwa