Polski Alarm Smogowy, Europejskie Centrum Czystego Powietrza i Fundacja Frank Bold przygotowały raport oceniający działania rządu i samorządów w walce ze smogiem. Ocena nie wypada optymistycznie.
Walka ze smogiem – ocena działań
Raport „Droga do czystego powietrza” to ocena działań, jakie rząd i samorządy podejmują (lub nie) w kwestii walki ze smogiem. Z opublikowanego raportu wynika, że aktywność w tym zakresie jest niewystarczająca. Przygotowane przez ekspertów i specjalistów opracowanie opisuje sytuację bieżącą, a także przedstawia ocenę działań w zakresie trzech kluczowych obszarów: niskiej emisji, transportu oraz przemysłu. Specjaliści wskazują też w publikacji kierunek aktywności i sugerują gdzie należy dokonać zmian w walce ze smogiem.
Pozytywne zmiany w obszarze niskiej emisji
Wynik raportu nie napawa optymizmem. Choć są obszary, w których rezultaty są zadowalające. Eksperci opracowujący raport „Droga do czystego powietrza” najlepiej ocenili zmiany w obszarze niskiej emisji, gdzie kluczową rolę odegrał program „Czyste Powietrze”. Dotacje na wymianę „kopciuchów” i termomodernizację to niewątpliwie ważny aspekt, który przyniósł pozytywne skutki. Niemniej jednak, jak podkreślają autorzy raportu, w tym zakresie pozostaje jeszcze dużo do zrobienia.
„Należy znacznie zwiększyć skalę wymienianych źródeł ciepła, a program musi objąć wsparciem ludzi najuboższych. Ważną kwestią jest brak ogólnopolskiego programu wspierającego wymianę węglowych pieców w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. Wciąż brak odpowiednich norm określających parametry jakości węgla i obowiązkowych norm dla pelletu drzewnego. Po stronie samorządów widać poważne braki w realizacji uchwał antysmogowych” – czytamy w podsumowaniu Polskiego Alarmu Smogowego.
Przeczytaj także: „Czyste Powietrze” wycofuje dotacje na kotły węglowe
Walka ze smogiem – transport i przemysł pominięte
Jako obszary zupełnie zaniedbane przez rząd raport wskazuje kwestie zanieczyszczeń z transportu samochodowego i przemysłu. PAS rekomenduje między innymi reformę przepisów dotyczących Stref Czystego Transportu. Z kolei niezbędne działania w sferze przemysłu to reforma inspekcji ochrony środowiska czy zaostrzenie wymagań emisyjnych dla zakładów przemysłowych oraz przyjęcie prawa regulującego standardy zapachowe powietrza. Autorzy podkreślają, że publikacja „Droga do czystego powietrza” może wskazywać kierunek działań na każdym poziomie.
„Nasz raport jest nie tylko drogowskazem, ale i receptą, z której mogą skorzystać wszyscy: władze na poziomie krajowym i lokalnym – wdrażając efektywne rozwiązania, organizacje pozarządowe – angażując się w podnoszenie świadomości i szerzenie ważnych informacji, naukowcy – badając nowe rozwiązania, czy po prostu obywatele – wywierając presję na instytucjach państwowych i prezentując w życiu postawę proekologiczną” – czytamy we wstępie raportu.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: PAS
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE