„Czyste Powietrze” wycofuje dotacje na kotły węglowe

Czyste Powietrze

Z dniem 1 lipca w programie „Czyste Powietrze” wejdą w życie istotne zmiany. Na mocy nowych postanowień od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup kotła węglowego.

„Czyste Powietrze” – zmiany w programie

Wycofanie dotacji na kotły węglowe to istotna zmiana i ważny krok w walce o jakość powietrza. Celem programu „Czyste powietrze” jest likwidacja „kopciuchów” i ich wymiana na alternatywne źródła ciepła. W ramach tej inicjatywy istnieje kilka opcji dofinansowań, a  osoby zainteresowane uzyskają pulę informacji niezbędną do podjęcia decyzji. Od 1 lipca w programie „Czyste powietrze” pojawią się ważne zmiany – wycofanie dotacji na kotły węglowe i podwyższenie progów dochodowych.

Wycofanie dotacji na kotły węglowe

Od 1 stycznia 2022 r. w ramach programu „Czyste Powietrze” nie będzie już możliwy zakup i montaż kotła na węgiel. Oznacza to w praktyce, że okres od wprowadzenia zmiany, czyli od 1 lipca do końca bieżącego roku przyjmuje się jako przejściowy. W rezultacie dzień 31 grudnia 2021r. jest ostatnim, kiedy możliwe będzie złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel. Zmiany wprowadzone w programie uzasadnione są zaleceniami Komisji Europejskiej i uchwałami antysmogowymi, które obowiązują w kilku województwach i nakazują wymianę „kopciuchów” oraz ograniczają możliwość palenia węglem.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


 

Zmiana w progach dochodowych

Od 1 lipca 2021 r. w ramach programu planuje się także wprowadzenie zmian gwarantujących wyższy poziom dofinansowania. Celem aktualizacji zapisów w tym zakresie jest unifikacja progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury (tj. 2 189,04 zł), dla wieloosobowych  – do 125 proc. najniższej emerytury na osobę (tj. 1 563,60 zł). Takie działanie umożliwi większej ilości osób skorzystanie z podwyższonego poziomu dofinansowania w postaci 37 tyś zł. bezzwrotnej dotacji.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski

ael