Brytyjczycy boją się zimy. Zawieszą wymóg stosowania certyfikowanego pelletu?

en plus

Rząd Wielkiej Brytanii przekazał do konsultacji społecznych projekt, który zakłada czasowe zawieszenie wymogu stosowania pelletu drzewnego z certyfikatem EN plus dla uczestników programu Renewable Heat Incentive (RHI). Ma to być środek zaradczy na problemy z dostępnością wysokiej jakości paliwa wywołane wojną w Ukrainie.

Nie będzie pelletu na zimę?

Brytyjski rząd przyznał, że powstałe w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawieszenie dostaw pelletu drzewnego z Rosji i Białorusi wpłynęło znacznie na dostępność paliwa w Wielkiej Brytanii.

W związku z tym władze zaproponowały obywatelom sposób, który ma zapobiec brakom pelletu na zimę. Projekt zakłada tymczasowe zawieszenie wymogu jakości paliwa dla uczestników programu Renewable Heat Incentive (RHI) korzystających z pelletu drzewnego i został przekazany do konsultacji społecznych.


Zarejestruj się na IV Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


40% pelletu EN plus w UK pochodziło Rosji i Białorusi

Według obowiązującego od stycznia 2021 r. prawa, całe paliwo drzewne w UK musi spełniać normy EN plus A1 lub równoważne. Szacuje się, że do 40% pelletu EN plus używanego w Wielkiej Brytanii jest importowane z Rosji i Białorusi. Tamtejszy rząd, mając świadomość, że zawieszenie sprzedaży pelletu drzewnego pochodzącego z tych krajów może mieć wpływ na dostępność, a w konsekwencji na ceny pelletu drzewnego w nadchodzących miesiącach, zaproponował czasowe zawieszenie wymogu jakości paliwa dla uczestników programu RHI. Dopuszczenie do użytkowania pelletu niespełniającego norm EN plus A1 miałoby obowiązywać przez 12 miesięcy.

Zawieszenie wymogu stosowania pelletu z certyfikatem EN plus

Zawieszenie wymogu stosowania pelletu z certyfikatem pozwoliłoby na wykorzystanie dodatkowych dostaw pelletu drzewnego i złagodziłoby wzrosty cen spowodowane brakiem podaży. Brytyjskie władze zdają sobie sprawę, że mogłoby to mieć krótkoterminowy negatywny wpływ na efektywność paliwową i jakość powietrza. Niemniej jednak wprowadzenie zapowiadanych zmian zapewniłoby gospodarstwom domowym ogrzewanym biomasą względną równowagę cenową i dostępność dostaw paliwa na zimę.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: gov.uk

This post is also available in: polski

ael