Do 2025 r. w Indiach bioetanol ma stanowić 20% blendingu do paliw konwencjonalnych. Obecnie udało się dojść do pułapu 15% udziału zrównoważonego dodatku w paliwach. Wcześniej datę graniczną dla celu 20% wyznaczono na 2030 r., jednak bieżący sukces przełożył się na skrócenie terminu.

Reklama

Choć Indie są uważane za jednego z największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie, wciąż podejmowane są działania mające zmienić ten stan rzeczy. Kraj dąży do zwiększenia udziału zielonej energii i osiągnięcia zeroemisyjności do 2070 r. Pojawia się wiele projektów wodorowych, a także zwiększa się wykorzystanie biomasy w budownictwie, energetyce i przemyśle.

Bioetanol zalicza szybki wzrost

Jak podaje indyjskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego, w maju br. do benzyny dodano około 670 mln l bioetanolu. Tym samym średnia blendingu osiągnęła pułap 15,4%. Dla porównania – jeszcze w kwietniu 515 mln l domieszki pozwoliło na osiągnięcie poziomu 12,7%. Wzrost tego udziału biokomponentów następuje w szybkim tempie.


Czytaj dalej: Ciężarówki Tesco pojadą na biometan


– Zwiększyliśmy zawartość etanolu w benzynie z 1,53% w latach 2013–2014 do 10,17% w czerwcu 2022 r., czyli na długo przed terminem wyznaczonym na listopad 2022 r. – powiedział Hardeep Singh Puri, indyjski minister ds. ropy naftowej i gazu ziemnego.

Osiągnięcie blendningu na poziomie 20% wymaga zwiększenia produkcji bioetanolu do poziomu 14,5 mld l rocznie. Aby to osiągnąć, rząd oferuje inwestorom preferencyjne pożyczki oraz przyspieszone procesy wydawania zgód. Powstał cały rządowy program – Ethanol Blended Petrol (EBP), którego celem jest rozwijanie potencjału tego biokomponentu. Efektem ma być nie tylko dekarbonizacja transportu, ale również osiągnięcie pewnego stopnia niezależności od dostaw ropy z innych państw.

Szanse i wyzwania stojące przed Indiami

Wytwarzanie tak ogromnej ilości bioetanolu stawia wymóg dysponowania bardzo duża ilością biomasy. Z tego względu rząd zachęca do zwiększania liczby stosowanych surowców, np. poprzez włączenie do produkcji bioetanolu słomy, a nie tylko uszkodzonych ziaren. Promowane jest także wykorzystania kukurydzy, przez co w ciągu najbliższych 5 lat jej plon może być wyższy o 10 mln t.


Czytaj dalej: Metallica pojechała w trasę koncertową Iveco zasilanym bio-LNG


Mimo to indyjscy producenci mierzą się ze wzrostem cen surowca do wytwarzania bioetanolu. Ponadto widoczne są już konsekwencje globalnych zmian klimatycznych, które nie pozostają bez wpływu na rolnictwo. Spadła wielkość opadów monsunowych, co doprowadziło do obniżenia plonowania ryżu i trzciny cukrowej.

Na korzyść producentów bioetanolu wpływa rozwój technologii, co zwiększa efektywność wytwarzania i obniża koszty całego procesu. Dzieje się to m.in. dzięki zwiększaniu liczby nowych rozwiązań ograniczających zużycie energii, takich jak fermentacja wysokograwitacyjna.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik

Źródło: Mobility Plaza, The Economic Times, Biofuels International, Leaf Lesaffre

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE