W Edynburgu Heriot-Watt University i malezyjska firma naftowo-gazowa Petronas podjęły współpracę w celu opracowania opłacalnych technologii produkcji wodoru z odpadów rolniczych i zwierzęcych. Projekt jest zgodny z założeniami organizacji dotyczącymi przyszłości neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wodór z biomasy
Projekt badawczy o wartości 1 miliona funtów początkowo skupi się na wykorzystaniu szacowanych czterech milionów ton odpadów i produktów ubocznych wytwarzanych przez destylarnie w Wielkiej Brytanii oraz około 127 milionów ton odpadów rolniczych wytwarzanych rocznie w Malezji.
Wodór wytwarzany z biomasy, takiej jak odpady rolnicze i przemysłowe, jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do osiągnięcia zeroemisyjności. Jednak obecne metody produkcji i przechowywania muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami.
„Biomasa i paliwa pochodzące z biomasy mogą być wykorzystywane do zrównoważonej produkcji wodoru. Nasz multidyscyplinarny zespół jest wyjątkowo przygotowany do rozwiązywania obecnych barier, skupiając inżynierów, naukowców, geologów i partnerów przemysłowych” – mówiła kierująca badaniami prof. Raffaella Ocone.
„Biogazownia i biometanownia do A do Z” – zarejestruj się teraz!
Ku zrównoważonej przyszłości
Zespół akademicki zbada również rozwiązania w zakresie magazynowania, których celem jest wykorzystanie wyeksploatowanych szybów naftowych do przechowywania czystego wodoru, bez konieczności dodawania gazu ziemnego w celu zapewnienia stabilności.
„Nasze badania będą początkowo opracowywać nowe technologie przetwarzania i wytwarzania wodoru z różnych produktów odpadowych z biomasy, realizując ścieżkę gospodarki o obiegu zamkniętym i wytwarzając większe ilości niż te, które są obecnie osiągalne przy użyciu istniejących metod produkcji”- powiedziała Raffaella Ocone.
„Jesteśmy przekonani, że te badania zwiększa wkład wodoru w światowy miks energetyczny i będą częścią holistycznego rozwiązania, które zapewni zrównoważoną przyszłość” – mówił Gboyega Bishop Falope, szef badań w Petronas.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
źródło: bioenergy-news; hw.ac.uk
zdjęcie: hw.ac.uk
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE