Europa od wielu lat włączy z plastikiem. Od 2021 r. w Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa plastikowa. W zeszłym tygodniu polski rząd przyjął projekt ustawy, która ma zmniejszać negatywny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko. Na mocy nowych przepisów w Polsce od 2025 roku będzie obowiązywał system kaucyjny.

System kaucyjny

W tej chwili w Polsce znaczna część zużytych opakowań, które mają być objęte systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. 6 czerwca rząd przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowe rozwiązanie ma zwiększyć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych, a tym samym zredukować zaśmiecenie środowiska. Na mocy przyjętych regulacji od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny, który obejmie:

Reklama
  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów
  • szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra
  • metalowe puszki o pojemności do 1 litra

Czytaj też: Jednorazowy plastik zniknie z polskich sklepów?


Jak to działa?

Do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Aby ją odzyskać, trzeba będzie oddać do sklepu puste opakowania. Okazanie paragonu nie będzie konieczne.

Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: MKiŚ

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE