Uprawnienia EUA zyskały w maju na wartości 0,83 euro (od 4,35 euro do 5,18 euro). Kurs był zatem znacznie wyższy niż kwietniowy – podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Reklama

Od 2 do 12 maja uprawnienia EUA podlegały sporym wahaniom (od 4,35 euro do 4,58 euro), a ich kurs wzrósł zaledwie 0,01 euro. Spowodowało to zwiększoną nerwowość inwestorów.

Zdaniem ekspertów Thomson Reuters ruchy spadkowe wywołane były zmniejszeniem presji popytowej ze strony instalacji rozliczających się ze swoich emisji w ramach systemu EU ETS. Termin rozliczenia minął 30 kwietnia. Kolejnym powodem był spadek cen ropy naftowej. To zaś był skutek zwiększenia jej produkcji przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Libię.

Uprawnienia EUA zyskały

Ruchy wzrostowe to efekt wzrostu cen energii w Niemczech i wyższych cen uprawnień osiąganych na aukcjach. 15 maja cena na zakończenie notowań wyniosła 4,38 euro. Od tego czasu nastąpił systematyczny wzrost wartości uprawnień EUA. Maksymalna cena 5,18 euro była w dniu 26 maja (wzrost o ponad 18%). Przyczyn należy upatrywać we wzroście ceny węgla w Europie i wysokich cenach uprawnień na aukcjach. Często nawet o 0,05 euro większe niż na rynku wtórnym. Kolejnym powodem był niższy niż zwykle wolumen uprawnień sprzedawanych na aukcjach. Ostatnie dni maja były czasem realizacji zysków przez inwestorów i powrót kursu poniżej poziomu 5 euro w dniu 31 maja (4,98 euro).

Przyczyny obniżenia wartości

Do obniżenia kursu przyczyniło się również wznowienie organizacji aukcji od dnia 30 maja oraz przesunięcie terminu negocjacji w ramach trilogu w sprawie reformy EU ETS na 27 czerwca br.

Podsumowując, uprawnienia EUA w maju zyskały na wartości 8,98 % (licząc od 28 kwietnia br. ). Średnia arytmetyczna cena walorów EUA oraz CER z 22 transakcyjnych dni maja wyniosła odpowiednio 4,69 euro oraz 0,24 euro. Łączny wolumen miesięcznych obrotów uprawnień EUA na wtórnym rynku spot giełd ICE oraz EEX wyniósł w maju blisko 40 mln uprawnień EUA. Natomiast wolumen jednostek CER ukształtował się na poziomie ponad 0,2 mln.

(źródło:http://www.kobize.pl/)

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE