Spółka Makpol Recykling buduje w Lublińcu instalację odzysku i recyklingu odpadów. Projekt umożliwi wytwarzanie z odpadów opakowaniowych wosku polimerowego oraz komponentów do produkcji paliwa alternatywnego w postaci Pro-Brykietu. Nowa infrastruktura ma zostać oddana do użytku na początku 2025 r.

Instalacja odzysku i recyklingu odpadów spółki Makpol Recykling w Lublińcu powstanie dzięki przekazanej przez NFOŚiGW dotacji w kwocie 30,2 mln zł. Dofinansowanie przedsięwzięcia nastąpi w formie pożyczki – umowę regulującą jej przekazanie podpisali przedstawiciele NFOŚiGW i spółki Makpol Recykling w lutym br.

Reklama

Instalacja odzysku i recyklingu odpadów

W ramach inwestycji przewidziano rozbudowę funkcjonującego IPOK w Lublińcu, poprzez budowę trzeciej, niezależnej linii do recyklingu odpadów, która ma pomagać w wytwarzaniu wosku polimerowego, a także składników do produkcji Pro – Brykietu. Zakres projektu przewiduje utworzenie 2 stref produktowych: strefy zagospodarowania odpadów i strefy produkcji wosku polimerowego – termicznej obróbki odpadów z dodatkiem haloizytu oraz produkcji autorskiego paliwa alternatywnego. Nowa infrastruktura zostanie oddana do użytku na początku 2025 r.


Czytaj też: W Zawierciu powstaje zakład do produkcji paliwa z odpadów


Pro-brykiet

Makpol Recykling jest autorem innowacyjnej technologii Pro – Brykietu, tworzonego z mieszanki odpadów gumowych i miału węglowego oraz składników chemicznych. Paliwo o znakomitych właściwościach energetycznych można wykorzystywać w przemyśle cementowym jak również w energetyce w kotłach typu WR. Dofinansowane przedsięwzięcie umożliwi tworzenie jego komponentów. Z kolei uzyskiwany w procesie produkcyjnym płynny wosk polimerowy będzie służył m.in. do ochrony i pielęgnacji karoserii i lakieru samochodów.

Budowa instalacji odzysku i przetwarzania odpadów pozwoli na ograniczenie masy składowanych odpadów na wysypiskach o 84 700 ton rocznie.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

zdjęcie: Makpol Recykling

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE