Słoneczny dach na ogromnym parkingu w Disneylandzie

dachy solarne

Paryski Disneyland zyska słoneczny parking. W największym europejskim parku rozrywki dla najmłodszych zakończył się właśnie pierwszy etap budowy zadaszenia solarnego na parkingu. Inwestycja jest imponująca, bo obejmuje ok. 46 000 modułów słonecznych, które pokryją dach nad 7 000 miejsc parkingowych.

Słoneczny dach dla parkingu

Realizacji projektu podjął się Urbasolar, spółka zależna szwajcarskiego dostawcy energii Axpo, zajmująca się energią słoneczną. Pierwsza część projektu została właśnie ukończona i oddana do użytku na 30. rocznicę paryskiego Disneylandu.

Pierwsza część – 46 000 modułów

Oddana do użytku część elektrowni ma dostarczać rocznie około dziesięciu gigawatogodzin czystej energii słonecznej. W sumie Urbasolar zainstalował do tej pory około 46 000 modułów, obejmujących ponad 7 000 z 11 200 miejsc parkingowych. Zakończenie całej inwestycji i uruchomienie pozostałej części elektrowni zaplanowano na 2023 rok. Wówczas elementy instalacji zaświecą się w nocy, ukazując kształt głowy Myszki Miki, która będzie widoczna z góry.


Czytaj też: Wiatr i słońce wytworzyły 10 proc. energii elektrycznej na świecie w 2021 r.


82 000 modułów na 20 hektarach

Łącznie cały parking o powierzchni około 20 hektarów pokryje 82 000 modułów. Według szacunków system ten dostarczać ma 36 GWh energii elektrycznej rocznie, co zapewnia pokrycie około 17% rocznego zapotrzebowania parku rozrywki na energię elektryczną.

Projekt budowy zadaszenia solarnego jest częścią strategii ekologicznej Disneyland Paris, której celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i dekarbonizacja dostaw energii. Jest to jeden z sześciu obszarów, na których koncentruje się firma. Pozostałe to zrównoważone gospodarowanie odpadami, w tym zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych, ochrona zasobów wodnych, rozwój odpowiedzialnego łańcucha dostaw i wspierania bioróżnorodności, oraz wspieranie globalnych działań na rzecz ochrony środowiska dla przyszłych pokoleń.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: pv-magazine.com; pveurope.eu, disneylandparis-news.com

zdjęcie: disneylandparis-news.com

This post is also available in: polski

ael