Niezależność energetyczna, więcej ciepła, niższe rachunki dla mieszkańców, mniejsza emisja CO2 i oszczędność wody. To korzyści, jakie przyniesie uruchomiona 19 czerwca w krakowskiej Ekospalarni instalacja odzysku ciepła ze spalin.
Instalacja odzysku ciepła ze spalin
19 czerwca br. odbyło się uroczyste spotkanie, które związane było z oddaniem instalacji odzysku ciepła ze spalin. To zaawansowane rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie ciepła, które do tej pory trafiało wraz z parą wodną i spalinami do atmosfery. Koszt inwestycji to 37 218 092,80 zł.
– Odpady to paliwo, które skutecznie wykorzystujemy posiadając najnowocześniejsze technologie. Robimy wszystko, by Kraków był miastem całkowicie niezależnym energetycznie, a mieszkańcy płacili jak najmniej za energię dostarczaną do ich gospodarstw domowych. Instalacja odzysku ciepła ze spalin to ważna inwestycja, która zwiększa efektywność produkcyjną zakładu – podkreśla prezydent Jacek Majchrowski.
Czytaj też: Energia z odpadów ma coraz większe znaczenie
Jak pracuje nowa instalacja?
Spaliny, które w głównej mierze składają się z pary wodnej, dotychczas o temperaturze ok. 130 stopni Celsjusza za pomocą technologii będą zawracane i wtórnie wykorzystywane do podgrzania ciepłej wody w miejskiej sieci ciepłowniczej. Oddanie do użytku instalacji odzysku ciepła ze spalin pozwoli na redukcję zużycia wody z sieci wodociągowej o około 50 000m3 w skali roku.
Ciepło dla 9 tys. domów
Instalacja zapewnia skuteczne odzyskiwanie ciepła w sposób zarówno efektywny, jak i ekologiczny. Dzięki wtórnemu wykorzystaniu spalin pojawiła się możliwość odzyskania ciepła odpadowego, które dotychczas było uwalniane do atmosfery. Konwencjonalna elektrownia węglowa, by wyprodukować tyle energii, ile jest odzyskane ze spalin w Krakowie, wyemitowałaby do atmosfery około 26 tys. ton CO2 rocznie.
– Średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego wybudowanego z zachowaniem obecnych standardów cieplnych to 10 MWh na rok. Energia odzyskana ze spalin pozwoli na dodatkowe ogrzanie przez cały rok niemal 9 tysięcy takich domów – zaznaczył Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: khk.krakow.pl
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE