Preferencyjne pożyczki o łącznej wartości 16 mld euro mają stać się sposobem na wsparcie krajowego systemu energetycznego. Elementem tej układanki będzie zwiększenie inwestycji w biometan. Środki z KPO przyspieszą dekarbonizację Polski.

Reklama

Umowę w tej sprawie podpisała ministra Paulina Henning-Kloska i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj. BGK deklaruje, że już od zeszłego roku podpisuje umowy z pożyczkobiorcami.

Biometan i nie tylko

Środki pozyskane w formie preferencyjnych pożyczek można wykorzystać na projekty:

  • budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych,
  • budowy odnawialnych źródeł energii,
  • budowy magazynów energii elektrycznej sprzyjających integracji OZE z systemem elektroenergetycznym,
  • budowy infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru.

Kongres Biogazu


Są to inwestycje, które mają wspomóc rozwój OZE w Polsce i przyczynić się do przyspieszenia dekarbonizacji oraz uniezależnienia od paliw kopalnych. Za dodaną korzyść można uznać także pobudzenie gospodarki związane ze zwiększonymi inwestycjami oraz tworzenie kolejnych miejsc pracy.

KPO dla dużych graczy

Z puli 70 mld zł można uzyskać nisko oprocentowane pożyczki o wartości minimum 200 mln zł. Środki trafią do operatorów dystrybucyjnych i przesyłowych oraz inwestorów z sektora OZE. Mogą to być zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne.


Czytaj też: 792 mld na transformację energetyczną do 2030 r. Przedstawiono aktualizację KPEiK


Gospodarstwa domowe będą pośrednim beneficjentem, ponieważ one także skorzystają na krajowej transformacji energetycznej. Dla obywateli główne zalety to czystsze powietrze oraz mniejsze opłaty wynikające z obniżenia wydatków operatorów na uprawnienia do emisji.

Nabór wniosków dla inwestorów z obszaru sieci elektroenergetycznych został już uruchomiony. W I kwartale 2025 r. możliwe będzie składanie wniosków o pożyczkę na transformację energetyczną.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: CIRE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE