Grupa Polsat Plus i ZE PAK produkują już zielony wodór. Od 16 grudnia w Koninie działa elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM, który umożliwia wytworzenie ok. 1000 kg zielonego wodoru na dobę. Na razie instalacja jest w fazie rozruchu.
Zielony wodór z Konina
40 autobusów wodorowych dziennie będzie można zatankować dzięki 1000 kg zeroemisyjnego paliwa wyprodukowanego przez instalację w Koninie, która działa w oparciu o elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM. W kolejnych etapach liczba zainstalowanych elektrolizerów będzie zwiększana. Grupa Polsat Plus m.in. finalizuje prace nad alkaicznym elektrolizerem własnej produkcji o mocy 0,5 MW.
Grupa Polsat Plus posiada już 338 MW mocy zainstalowanej w OZE, bo produkuje energię odnawialną m.in. ze słońca i wiatru, która teraz jest wykorzystywana do produkcji zielonego wodoru. Do transportu i magazynowania wodoru używanych jest 10 wodorowozów z butlami najnowszej, IV generacji – 9 o pojemności 1024 kg i 1 o pojemności 371 kg.
62 mln euro dla ORLENU na wodór
Stacje tankowania wodoru
Kolejne ogniwo łańcucha wodorowego to budowa stacji tankowania wodoru, dzięki czemu zeroemisyjne paliwo zatankują autobusy, auta osobowe i dostawcze. Pojazdy zasilane przez zielony wodór emitują z rury wydechowej jedynie „destylowaną” parę wodną. Nie emitują spalin i trujących substancji, a dodatkowo oczyszczają powietrze.
Ogólnodostępne stacje NESO działają już w Warszawie, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie. Jeszcze w tym roku kolejna zostanie uruchomiona we Wrocławiu. Stacje NESO są obecnie jednymi z najnowocześniejszych w Europie i w dużym stopniu są one samowystarczalne energetycznie. Zainstalowane panele słoneczne o mocy 19 kW dostarczają prąd do stacji. Natomiast magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać nadwyżki.