Gdańszczanie mogą jeździć pojazdami zasilanymi odnawialnym gazem. W stolicy pomorskiego uruchomiona została trzecia w Polsce stacja tankowania wodoru pod szyldem NESO. Jest ogólnodostępna, więc mogą z niej korzystać autobusy, ciężarówki oraz auta osobowe. Obiekt został zbudowany i uruchomiony przez Grupę Polsat i Grupę ZE PAK.

Reklama

25 lipca nastąpiło otwarcie, pierwszej w Gdańsku stacji tankowania wodoru. Jest zlokalizowana przy ul. Jabłoniowej. Obiekt zasili m.in. 10 miejskich ekologicznych NesoBusów, które wyprodukowała w Świdniku Grupa Polsat i Grupa ZE PAK.

Kolejny punkt na mapie

W uroczystym otwarciu wzięli udział Zygmunt Solorz oraz prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz wraz z zastępcą prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa Piotr Borawski.


Czytaj też: Sprężony biometan vs. diesel – aż o 96 proc. mniej emisji!


– Rozpiera mnie duma, że właśnie otworzyliśmy kolejną stację tankowania wodoru i to na Pomorzu, w rejonie znanym z najlepszej jakości powietrza. Do grona naszych wodorowych lokalizacji dołączył Gdańsk, który od wielu lat dba o zrównoważony rozwój, zielone inwestycje i poprawę komfortu życia jego mieszkańców. Cieszę się, że nasza Grupa ma w tym swój udział i może aktywnie wspierać rozwój ekologicznego transportu miasta, żeby uczynić je jeszcze czystszym – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK S.A.

Sieć stacji tankowania wodoru NESO wzięła swoją nazwę od pierwszych liter słów: „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Przy projektowaniu tych obiektów brane jest pod uwagę, aby były samowystarczalne energetycznie. Stację w Gdańsku zasila 19 kW paneli fotowoltaicznych. Obiekt uzupełniono także o magazyny energii mogące przechowywać nawet 60 kWh nadwyżek.

Nowy wymiar transportu

– To historyczny moment dla Gdańska. Z jednej strony dzisiaj otwieramy ogólnodostępną stację wodorową, a z drugiej prezentujemy 4 nowe autobusy napędzane zielonym wodorem. Ponad 2 lata temu powiedzieliśmy, że nie chcemy więcej w naszej flocie nowych autobusów które będą wysokoemisyjne dlatego też konsekwentnie naszą flotę autobusową zmieniamy. Mamy już 21 autobusów elektrycznych, dzisiaj dołączają pierwsze 4, a do połowy września kolejnych 6 autobusów napędzanych wodorem – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Czytaj dalej: Rośnie produkcja bioetanolu. W transporcie potrzeba go coraz więcej


Tankowanie wodoru w przypadku samochodów osobowych zajmuje zaledwie 3-4 minuty. Tyle czasu wystarczy, aby umożliwić sobie przejechanie około 650 km. Cena 1 kg takiego paliwa to 69 zł, a przeciętne spalanie wynosi właśnie 1 kg/100 km. W przypadku autobusu czas tankowania jest dłuższy, ponieważ trzeba na to poświęcić kilkunastu minut.

Zdjęcie: pixabay/PiotrZakrzewski

Źródło: Polsat News

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE