Berlin wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki w nowych budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Przepisy zaczną obowiązywać od 2023 r.

Fotowoltaika obowiązkowa – „Berlin Solar Act”

W ostatnich dniach w Berlinie Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę „Berlin Solar Act”. Na mocy nowego postanowienia w stolicy Niemiec od 2023 roku wejdzie w życie obowiązek montażu fotowoltaiki. Orędownikami wprowadzenia zmian i wyraźnie najbardziej usatysfakcjonowani decyzją byli, jak podaje PV Magazine, przedstawiciele Zielonych, a także ugrupowań lewicowych. Niewątpliwie ustawa „Berlin Solar Act” jest ważna i przełomowa. Dzięki niej wkrótce miasto będzie korzystać w dużej mierze z zielonej energii.

Reklama

Przeczytaj też: Jak zachęcić do zakupu fotowoltaiki?


Kogo dotyczy obowiązek montażu fotowoltaiki?

Nowe rozporządzenie dotyczyć ma wszystkich nowopowstałych budynków – zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Co więcej, przepisy będą obowiązywać również w przypadku przeprowadzania generalnych i gruntownych renowacji dachów w istniejących już obiektach o powierzchni większej niż 50m2.

Przewiduje się, że wprowadzenie obowiązku montażu instalacji fotowoltaicznej spowoduje, że systemy paneli pojawią się na 30 proc. dachów w Berlinie. Zapisy uchwalonej ustawy wprowadzają konkretne regulacje. Jeśli chodzi o wymagania dla różnego rodzaju budynków mieszkalnych, to systemy paneli o mocy 2 kw muszą być zainstalowane maksymalnie dla dwóch mieszkań. Idąc dalej – instalacje 3kw zasilą budynki, w których znajduje się od 3 do 5 mieszkań, a te 6 kilowatowe należy zamontować w obiekcie, na który składa się od 6 do 10 mieszkań.

Czy będzie wsparcie?

Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie we wdrażaniu zapisów ustawy w życie. Chodzi zarówno o pomoc doradczą, jak i finansową. Jak podaje PV Magazine w okresie wprowadzania programu przewiduje się udział banku Investitionsbank Berlin, który oferuje różnego rodzaju dotacje i pożyczki.

Z drugiej strony medalu pojawiają się restrykcje i grzywny. Dla osób, które nie zastosują się do zapisów ustawy przewidziano kary pieniężne – do 5000 euro w przypadku domu jednorodzinnego lub dwurodzinnego. Natomiast, jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, grzywna może wynieść do 25 000 euro. Dla obiektów niemieszkalnych ustalona kwota kary zza nieprzystąpienie do programu wdrażania fotowoltaiki wyniesie do 50 000 euro.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE