Komisja Europejska zapewni środki na nowoczesne technologie. Dofinansowaniem objęte zostaną m.in. urządzenia pozwalające na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Zatwierdzony przez unijnych decydentów polski program pomocy publicznej opiewa na łączną kwotę 5 mld zł.
Pozyskanie środków to efekt przyjętych przez Komisje Europejską w marcu 2023 r. tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i transformacji (TCTF). Polska zgłosiła tam swój projekt, który obecnie jest już zatwierdzony jako kluczowy dla transformacji energetycznej.
TCTF – wiele działań, jeden cel
Zatwierdzenie TCTF może stanowić zachętę dla zagranicznych przedsiębiorców do wejścia na polski rynek. 1,2 mld zł otrzymane na cele inwestycyjne mają zostać ukierunkowane na strategiczne sektory gospodarki, aby przyspieszyć transformacje energetyczną. Pieniądze otrzymają firmy produkujące urządzenia wspierające ten proces.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Komisja Europejska kwalifikuje do TCTF następujące urządzenia i ich producentów:
- baterie,
- panele słoneczne,
- turbiny wiatrowe,
- pompy ciepła,
- elektrolizery,
- urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla,
- kluczowe komponenty zaprojektowane i wykorzystywane głównie jako bezpośredni wkład do produkcji ww. urządzeń lub powiązanych surowców krytycznych niezbędnych do ich wytwarzania.
Wymogiem jest także, aby program został wdrożony w kraju członkowskim do końca 2025 r. Dla każdego inwestora możliwe jest pozyskanie nawet 350 mln euro dotacji na swój projekt.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: PwC, Komisja Europejska