O najnowszych inwestycjach biomasowych na Mazurach i Podlasiu opowiadają przedstawiciele firmy budowalnej Unibep S.A.: dyrektor rynku energetycznego Krzysztof Panek oraz dyrektor grupy projektów energetycznych Przemysław Jaszek.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


W 2022 roku Unibep S.A. jako Generalny Wykonawca rozpoczął pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” w Ełku prace związane z budową kotłowni biomasowej. Proszę opowiedzieć o tej inwestycji.

Krzysztof Panek
Krzysztof Panek

Krzysztof Panek: Inwestycja polega na wzniesieniu budynku kotłowni wraz z infrastrukturą oraz budowie i uruchomieniu nowoczesnego i ekonomicznego kotła o nominalnej mocy 10 MW opalanego biomasą, a dokładniej zrębkami drzewnymi. Jego zadanie to podgrzewanie wody ciepłowniczej dla budynków mieszkalnych.

Reklama

Kocioł wymiennikowy 3-ciągowy produkcji litewskiej, będzie montowany, jak i większość urządzeń technologicznych w tej inwestycji, przez firmę Enertek z Łotwy.

Prace budowlane rozpoczęliśmy się 30 września 2022 r. i zgodnie z umową powinniśmy zakończyć 31 października 2023. Przekazanie obiektu do inwestora planowane jest na listopad 2023 r.

Czy to pierwsza biomasowa realizacja firmy?

Przemysław Jaszek
Przemysław Jaszek

Przemysław Jaszek: Realizacja dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” to nasz drugi projekt, który aktualnie wykonujemy w Ełku. W listopadzie 2022 r. podpisaliśmy umowę na realizację zadania pn. „Wymiana kotła węglowego typu WR – 25 na kocioł biomasowy opalany zrębkami drzewnymi z budową magazynu paliwa i infrastruktury towarzyszącej w Ciepłowni PEC Ełk – dostawa oraz montaż kotła, budowa obiektów na potrzeby kotłowni biomasowej”.

Aktualnie wykonujemy prace projektowe. Prace budowlane rozpoczną się 1 kwietnia 2023 r., a zakończenie realizacji inwestycji nastąpi w I-II kwartale 2024 r.

KP: Równocześnie prowadzimy prace na zamówienie Gminy Miejskiej Hajnówka. W październiku 2022 roku podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie oraz wykonanie zadania pn. „Modernizacja dwóch kotłowni i budowa jednej kotłowni w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Hajnówce”.

W ramach modernizacji zbudujemy kotłownię biomasową o mocy 3 MW oraz wykonamy prace jej przyłączenia z obecną kotłownią węglową o mocy 5 MW, jako wspólnego układu zasilania dla sieci ciepłowniczej. Zmodernizujemy również nieczynną obecnie kotłownię zasilaną olejem opałowym o mocy 2 x 0,55 MW. W ramach inwestycji wymienione zostaną palniki na olejowo–gazowe, wykonanie zasilania gazowego oraz uruchomienie kotłowni. W efekcie wykonania projektu sieć ciepłownicza będzie mogła być zasilona w energię cieplną otrzymaną z czterech paliw, co wpłynie w dużej mierze na bezpieczeństwo dostaw energii dla odbiorcy końcowego. Zakończenie realizacji inwestycji dla Gminy Miejskiej Hajnówka
planowane jest na I kwartał 2024 r.

Natomiast najnowszą umowę na wykonanie kotłowni zasilanej biomasą podpisaliśmy 18 stycznia 2023 r. Dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Orzyszu zaprojektujemy i wykonamy w formule „pod klucz” modernizację istniejącej ciepłowni. Będzie to czwarty kontrakt na inwestycję biomasową, którą zrealizujemy w północno-wschodniej Polsce.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE