Europejski rynek biopaliw jest zagrożony nadmiernym spadkiem cen, która spowoduje brak opłacalności produkcji. Wszystko przez chiński biodiesel. UE chce powstrzymać ten proceder, nakładając na importowane paliwa cła dumpingowe w wysokości 36,4%.

Reklama

Dumpingowe ceny chińskiego biodiesela spowodowały, że na rynku europejskim ceny spadły z 2250 do 1100 euro za tonę w ciągu zaledwie dwóch lat. Cła mają spowodować powstrzymanie rozpadu rynku.

Cła antydumpingowe jako ochrona przed kryzysem

Jak podaje Agencja Reuters, chińskie firmy wyeksportowały do ​​Unii Europejskiej 1,8 mln ton biodiesela w 2023 r., co stanowi 90% całego chińskiego eksportu biodiesela.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Nagły napływ tak dużej ilości paliw nie pozostaje bez znaczenia. Europejska Rada Biodiesela (EBB) przekazuje, że rynek Starego Kontynentu uległ załamaniu. Chevron Renewable Energy Group wysłał niemieckich pracowników na tymczasowy urlop, Shell wstrzymał budowę fabryki biodiesla w Holandii, BP zamraża projekt biopaliwowy w Niemczech, a Argent Energy zamyka biorafinerię.

Unia Europejska przeanalizowała tę kwestię i oceniono, że rzeczywiście potrzebna jest interwencja. Cła zostaną wprowadzone 16 sierpnia 2024 r. i będą obowiązywać do momentu podjęcia decyzji o ich ewentualnym przedłużeniu w lutym 2025 r. W przyszłym roku będzie możliwe określenie, czy nowe opłaty rzeczywiście rozwiązują problem i jaka ich wysokość jest najbardziej adekwatna. Na ten moment cła mają osiągać 12,8% do 36,4%.

Europa poza samymi paliwami, importuje także 80% UCO (zużyte oleje spożywcze), z czego 60% pochodzi z Chin. To ten surowiec jest bazą dla produkcji biodiesela.

Branża jest na tak

EBB i Europejskie Stowarzyszenie Biopaliw Wykorzystujących Odpady i Zaawansowanych Biopaliw (EWABA), wyraziły poparcie dla działań UE.


Czytaj też: Jak 3,5 miliona kur zadbało o niezależność energetyczną Łotwy, czyli o biometanowni BOVO GAS


– Teraz nadszedł czas, aby Komisja Europejska podjęła działania. Pakiet Fit for 55 będzie wymagał wykorzystania ogromnej ilości paliw odnawialnych i dokładnie w momencie, gdy są one potrzebne, uzasadnienie biznesowe dla inwestycji upadło. Komisja dysponuje narzędziami umożliwiającymi przywrócenie równych szans i mamy pewność, że podejmie odpowiednie działania – powiedział Xavier Noyon, Sekretarz Generalny EBB.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Shutterstock

Źródło: Reuters

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE