Włączono 30% ulgi podatkowej na domowe urządzenia na pellet do ustawy o redukcji inflacji z 2022 r. w USA. Jest to duża szansa dla sektora biomasy.

Reklama

Administracja Bidena chce rozwijać sektor czystej energii. Idzie w kierunku systemu energetycznego mniej zainteresowanego zasobami odnawialnymi. Zamiast tego koncentruje się na rezygnacji z węgla.

Ucieczka od węgla

Klimatolodzy podkreślają, że aby spowolnić tempo zmian klimatu, liczy się odejście od węgla. Dlatego trzeba stawiać na technologie, które nie mają wpływu na emisję CO2, ale dostarczają energię do naszych samochodów czy domów.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Uważna lektura ustawy o redukcji inflacji ujawnia, że USA będzie dążyć do usunięcia paliw kopalnych ze swojej dominującej pozycji, gdy tylko będzie to możliwe. Najczęściej zgłaszany i widoczny przejaw tego celu to pojazdy elektryczne. Promowane są także pompy ciepła. Technologie te zyskują popularność na całym świecie.

Dążenie do dekarbonizacji nie powinno być jednak niekorzystne dla sektora biomasy. Przemysł ten regularnie wskazuje na korzyści związane z emisją dwutlenku węgla. Dlatego coraz częściej mówi się o znaczeniu kwalifikujących się urządzeń do ogrzewania pelletem.


Zarejestruj się na Warsztaty pelletowe!


Ulga podatkowa – na jakie urządzenia?

Producenci i Instytut Paliw Pelletowych dopingowali zmiany w ustawie. Dzięki nowym przepisom popyt na pellet będzie sukcesywnie wzrastał.

Ulga podatkowa dotyczy urządzeń zainstalowanych między 1 stycznia 2023 r. a 31 grudnia 2032 r. Można ją wykorzystać na zakup i koszty instalacji kwalifikujących się kotłów. Sprzęt musi mieć sprawność cieplną co najmniej  75% dla wyższej wartości opałowej (HHV) paliwa.

W przypadku gdy urządzenie nie zostanie zainstalowane w 2023 r., można się ubiegać o ulgę w zeznaniu podatkowym za 2023 r. na podstawie Sec. 25(C). Należy to zrobić w roku podatkowym, w którym zakończono instalację produktu.

Ulga nie obejmuje jednak instalacji komercyjnych. Wprowadzono także limit kredytu w wysokości 2000 USD. Nie obejmie więc większych, droższych systemów kotłów na pellet.

Magazyn Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Biomass Magazine, HPBA
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE