W Suwałkach trwa II konferencja „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie”. Wśród uczestników spotkania są przedsiębiorstwa ciepłownicze, dostawcy technologii z Polski i zagranicy, eksperci branżowi, firmy inżynieryjne, producenci biomasy i paliw alternatywnych.

Ciepłownictwo? Potrzebna odważna wizja

– Potrzebujemy odważnej wizji transformacji krajowego sektora ciepłowniczego – powiedział Andrzej Rubczyński z think thanku Forum Energii podczas wykładu otwierającego konferencję „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie” 2021. Wskazał on na europejskie kierunki rozwoju ciepłownictwa i odniósł je do Polski, podkreślając przede wszystkim konieczność zwiększenia udziału OZE w tym sektorze i możliwości wykorzystania biomasy odpadowej.

Reklama

Tegoroczna konferencja z udziałem prawie 90 gości odbywa się 27 i 28 września w Hotelu Loft w Suwałkach. Program wydarzenia podzielony jest na 4 sesje tematyczne i obejmuje krajowe i unijne regulacje rozwoju energetyki i ciepłownictwa, rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, zagadnienia związane z prawnym wykorzystaniem paliw alternatywnych w ciepłownictwie, nowe zasady certyfikacji biomasy wg dyrektywy RED II, a także biomasowe case study w przedsiębiorstwach ciepłowniczych.

Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się m.in. dr inż Jerzy Majcher z MJ Doradztwo Energetyczne, Michał Buczyński z PEC Suwałki, Andrius Daujotas z litewskiej firmy Kalvis, przedstawiciel stowarzyszenia LITBIOMA, Tomasz Kapusta ze Schmid Polska, Andrzej Piotrowski z Veolia Energia Polska, Svetlana Kavina z litewskiej giełdy biomasowej Baltpool oraz Robert Staszków reprezentujący firmę inżynieryjną Energo-Efekt.

Biomasa? Paliwa alternatywne? A może wodór?

Na co powinno postawić krajowe ciepłownictwo? Z rozmów i dyskusji panelowych wynika, że nie ma jednego optymalnego scenariusza. Każdy z projektów powinien być zaplanowany z uwzględnieniem szeregu czynników: wielkości instalacji, dostępnego strumienia paliwa, możliwości finansowania. Większość prelegentów była jednak zgodna co do tego, że zmiany w Polsce są wprowadzane zbyt późno, a związane z tym ryzyka spadają na przedsiębiorstwo ciepłownicze. Podkreślano zwłaszcza brak informacji związanych z finansowaniem inwestycji w ciepłownictwie w ramach nowej perspektywy finansowej UE. Wielu uczestników konferencji formułowało obawy, że środki finansowe mogą zostać cofnięte lub zamrożone.

Litwa – 70 proc. ciepła z biomasy

Szczególnie ciekawe były prezentacje przedstawicieli litewskich firm: Kalvis, TEC Group oraz Baltpool. W ciągu ok. 15 lat zużycie biomasy w litewskim sektorze ciepłowniczym wzrosło z kilku do 70 procent. Obecnie ceny ciepła na Litwie są o 35 proc. tańsze, niż przed wdrożeniem zmian, a emisje CO2 spadły o prawie 70 proc.

– Legislacja zmierza do do zwiększenia udziału OZE w strategii energetycznej Litwy. W 2030 roku 45 proc. energii ma pochodzić z OZE, zaś ciepłownictwo ma się opierać w 90 proc. na źródłach odnawialnych – mówił Andrius Daujotas z firmy Kalvis, reprezentant stowarzyszenia LITBIOMA.

Rynek opisała także Svetlana Kavina z Baltpool – międzynarodowej giełdy handlu biomasą oraz Algiment Gryguc z TEC Group – dostawcy technologii do ciepłownictwa, który realizuje obecnie 2 projekty w Polsce.


Czytaj też: Litwa stawia na OZE


Dlaczego biomasa?

Interesujące case study przedstawił prezes PEC Suwałki Michał Buczyński, który wyjaśnił ,dlaczego przedsiębiorstwo zdecydowało postawić się na biomasę. – Chcieliśmy mieć źródło, które będzie pracować stabilnie, ale też takie, za którym nadążą nasze pozostałe kotły – mówił. Kotłownia biomasowa w PEC Suwałki pracuje od 2020 r.

Na biomasę stawia też przemysł. M.in. Polmos Żyrardów, który we wrześniu br. oficjalnie uruchomił swoją kotłownię biomasową w Destlarni Belvedere i myśli o kolejnych źródłach OZE. O tym projekcie opowiadali Wojciech Kosakowski oraz Roberta Staszków z Energo-Efekt.

Część technologiczną konferencji zakończyła prelekcja Zbigniewa Szamałka z firmy Energika, który nakreślił kierunki rozwoju ciepłownictwa, przedstawiając nowe możliwości jakie daje zastosowanie systemu ORC w ciepłowni.

konferencja suwałki

Paliwa alternatywne. Na co czekamy?

Tematykę paliw alternatywnych przedstawił Andrzej Piotrowski z Veolia oraz Tymoteusz Mądry z firmy Aspiratio. Na tym tle ciekawie wybrzmiała także prezentacja Daniela Raczkiewicza z Kancelarii Doradztwa Rynku Energii, który mówił o wykorzystaniu biogazu w systemie ciepłowniczym prezentując case study Michałowa. Prelegenci i uczestnicy konferencji rozmawiali o przeszkodach we wdrożeniu na polskim rynku rozwiązań, które z powodzeniem od lat funkcjonują m.in. na rynku szwedzkim. Mówił o tym Stanisław Filipiak z NPS New Power Sources, który podczas panelu dyskusyjnego przywołał doświadczenia szwedzkie w zagospodarowaniu odpadów na cele energetyczne apelując branżę o większą mobilizację i forsowanie korzystnych dla nich rozwiązań.

Część konferencyjną zakończyły rozmowy o certyfikacji biomasy w kontekście wdrażanej w Polsce dyrektywy RED II.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE