Pod koniec zeszłego roku Grupa E.ON poinformowała o zamiarze budowy pierwszej biogazowni w Polsce. Po upływie sześciu miesięcy prace nad realizacją projektu są na tyle zaawansowane, że otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2024 roku.
Pierwsza biogazownia rolnicza Grupy E.ON w naszym kraju zlokalizowana będzie niedaleko Pułtuska. Prace budowlane trwają od listopada 2023 roku i prowadzone są w uzgodnieniu z generalnym wykonawcą Biowatt S.A.. Zgodnie z harmonogramem biogazownia ma zostać uruchomiona z pełną sprawnością w grudniu bieżącego roku.
W czerwcu zamontowano agregat kogeneracyjny, a także tzw. trafostacja, czyli serce produkujące energię elektryczną w biogazowni.
– Na ten moment prace konstrukcyjno-budowlane zostały w znacznej mierze zakończone. Wykonano wszystkie zbiorniki procesowe – zarówno fermentacji, jak i na tzw. poferment. Kolejny etap rozwoju biogazowni będzie związany m.in. z uzbrajaniem jej infrastruktury, a także budową hali przyjęcia substratów – mówi Bartłomiej Asztemborski, kierownik projektu z ramienia E.ON Polska.
Biogazownia rolnicza E.ON
Biogazownia E.ON Polska tworzona jest w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Będzie wykorzystywała substraty biomasy rolniczej i odpady. Powstały poferment zakład będzie dystrybuował jako bogaty w mikroelementy nawóz, który pozwoli lepiej nawodnić glebę oraz uzupełnić związki organiczne.
Zarejestruj się na Kongres Biogazu
Zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8 200 godzin w skali roku, przez 15 lat. Przełoży się to na produkcję rzędu około 8 GWh rocznie. Wydajność na tym poziomie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego. Oprócz zielonej energii biogazownia wytworzy również ciepło, które będzie naturalnym produktem ubocznym całego procesu.
– W naszym kraju jesteśmy jeszcze daleko od wykorzystania pełnego potencjału źródeł biogazowych. Dlatego jako E.ON Polska chcemy wykorzystać międzynarodowe doświadczenie Grupy E.ON w tym segmencie. Ma ona bogatą praktykę w zakresie instalacji biogazowych w Niemczech, jak również w Danii, gdzie E.ON odpowiada za kilkanaście procent rynku biometanowego. Know-how Grupy obejmuje zarówno projektowanie instalacji i procesów spalania biogazu, jak i wtłaczania biometanu do sieci – mówi Jakub Roszkiewicz, prezes E.ON Business Solutions.
Po uruchomieniu biogazowni istotna będzie sprawna obsługa i efektywne prowadzenie obiektu, za co przez 2 lata odpowiadać będzie będzie firma Biowatt.
– Zarządzanie biogazownią to nie tylko proces operacyjny, ale też kompleksowa strategia. Obejmuje ona kluczowe obszary jak zarządzanie operacyjne, surowcami, kontrolę jakości, energetykę, aspekty prawne i środowiskowe, ekonomię, finanse, a także zarządzanie ludźmi, odpadami i środowiskiem czy technologie oraz innowacje – wskazuje Paweł Ceglarek, dyrektor realizacji, Biowatt S.A. – Naszym celem jest skuteczne koordynowanie tych dziedzin w celu zapewnienia efektywności produkcji biogazu oraz zgodności z normami środowiskowymi – dodaje.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: Grupa E.ON
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE