Na terenie zakładu zarządzanego przez Kozienicką Gospodarkę Komunalną trwają prace nad pierwszą w Polsce ciepłownią wykorzystującą nowoczesną technologię agregatów ORC. Tego typu innowacyjne projekty oferuje i realizuje spółka ENERGIKA.
Odejście od wysłużonych mocy węglowych oraz dążenie do samowystarczalności energetycznej to wyzwania, z którymi mierzy się wiele krajów – w tym Polska. Przemyślane, radykalne zmiany w tym obszarze mogą przynieść ekologiczne i ekonomiczne korzyści. Ciepłownie wykorzystujące nowoczesne technologie zapewniają zwiększoną efektywność energetyczną i przyczyniają się do ograniczenia emisjidwutlenku węgla. Projekt realizowany w Kozienicach przez firmę ENERGIKA, to duży krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Pierwsza taka inwestycja w Polsce
Budowa nowoczesnych ciepłowni opartych na agregatach ORC (Organic Rankine Cycle) oraz wykorzystywaniu energii powstałej ze spalania biomasy jest jednym z rozwiązań, które współcześnie zyskuje na popularności. Tego rodzaju rozwiązanie jest aktualnie realizowane na terenie ciepłowni miejskiej w Kozienicach.
Ciepłownia oparta na agregatach ORC wykorzystuje tzw. cykl Rankine’a z organicznym czynnikiem roboczym. To innowacyjne podejście do wytwarzania energii polega na konwersji ciepła z biomasy na energię elektryczną. Systemy ORC mogą wykorzystywać ciepło odpadowe z różnych procesów lub niskotemperaturowe źródła energii – czyniąc je bardzo efektywnymi. Biomasa, jako jedno z odnawialnych źródeł energii, stanowi doskonałe paliwo do zasilania agregatów ORC. Obiekty korzystające z agregatów ORC i energii z biomasy są wyposażone w zaawansowane systemy kontroli i monitoringu, które pozwalają zoptymalizować proces wytwarzania energii. Ponadto, ulepszone technologie filtrowania i oczyszczania spalin minimalizują negatywny wpływ na jakość powietrza.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Tego rodzaju innowacyjne rozwiązanie jest realizowane w kozienickiej ciepłowni na mocy umowy podpisanej przez prezesa KGK Roberta Wojcieszka, Zbigniewa Szamałka (Spółka ENERGIKA). Dotyczy ono budowy dwóch układów kogeneracji, składających się z dwóch kotłów na biomasę wraz z niezbędną infrastrukturą i dwóch obiegów ORC do produkcji energii elektrycznej. Kotły na biomasę zapewnią nawet 2/3 zapotrzebowania na ciepło (9 MW) a produkcja prądu z OZE pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 nawet o 16 tyś. ton rocznie.
Większość środków na realizację projektu została pozyskana z NFOŚIGW. Prace rozruchowe i testy nowej ciepłowni zaplanowano na przełom roku 2024/2025.
Energika – lider zielonych technologii
Firma ENERGIKA odgrywa kluczową rolę w kreowaniu nowoczesnej wizji polskiego sektora energetycznego. To jeden z liderów w zakresie propagowania zielonych technologii w Europie. Spółka od lat stawia na innowacje, zrównoważony rozwój oraz dbałość o środowisko naturalne. Za sprawą wysokiej jakości świadczonych usług oraz dotrzymywania terminów realizacji inwestycji – zyskała reputację solidnego partnera biznesowego oraz znaczącego gracza w branży energetycznej.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Newsletter
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE