The European Gas Research Group (GERG) uruchomiło projekt THOTH2. Inicjatywa dotyczy nowych metod badania mieszanin wodoru i gazu ziemnego (H2NG). Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.

THOTH2 – wsparcie w transformacji energetycznej Europy

GERG opracowuje innowacyjne rozwiązania, które mają zapewnić transformację energetyczną Europy. Jednym z ich najnowszych projektów jest THOTH2. Program działa na sześciu płaszczyznach:

Reklama
    • Określenie barier – sprawdzenie stanu technicznego urządzeń pomiarowych zainstalowanych w sieci;
    • Opracowanie metodologii badań – stworzenie procedur weryfikacji dla narzędzi, które są używane do mierzenia gazów odnawialnych;
    • Testowanie rozwiązań – sprawdzanie jakości i ilości mieszanin wodoru i gazu ziemnego;
    • Wdrożenie działań – usunięcie barier, które uniemożliwiają rozwój H2NG;
    • Komunikacja – rozpowszechnianie nowych możliwości monitorujących za pośrednictwem odpowiednich środków przekazu, takich jak strony internetowe, warsztaty, literatura naukowa i popularna oraz media społecznościowe i prezentacje;
    • Zarządzanie projektami – koordynacja i monitorowanie wszystkich kroków oraz raportowanie wyników.

Dotacja z Unii Europejskiej dla projektu THOTH2 wyniosła prawie 2 miliony euro. Przedsięwzięcie ma doprowadzić do przyspieszenia rozwoju gospodarki wodorowej. H2 może odegrać kluczową rolę w przejściu na zieloną energię i stanowić kluczowy element europejskiego planu dekarbonizacji, w tym realizacji celów REPowerEU i NextGeneration UE.


Czytaj również: Zielona transformacja może przynieść ponad 10 bilionów dolarów dla światowej gospodarki


THOTH2 – główne cele projektu

W celu zwiększenia potencjału H2NG, potrzebne jest systemowe i multidyscyplinarne podejście. Konsorcjum THOTH2 posiada wszelkie kompetencje i umiejętności, aby osiągnąć zamierzone cele, czyli:

  • opracowanie i zweryfikowanie eksperymentalnych metodologii i protokołów oceny działania urządzeń pomiarowych przy różnych parametrach mieszania H2;
  • przedstawienie zaleceń w celu uzupełnienia luk w istniejących ramach normatywnych;
  • nawiązanie długoterminowej współpracy między środowiskiem przemysłowym i naukowym.

Projekt jest realizowany przez trzynastu partnerów: CESAME, ENAGAS, ENEA, FBK, GERG, GRTGAZ, GAZ-SYSTEM, INIG-PIB, INRIM , INRETE, METAS, SNAM i UNIBO.

 

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: THOTH2

zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE