Dzięki modernizacji elektrociepłowni, TAURON chce utrzymać stabilne ceny ciepła dla odbiorców. Na terenie zakładu zostanie wybudowana kotłownia biomasowa o mocy 15 MWt oraz układ wysokosprawnej kogeneracji wykorzystującej gaz ziemny o mocy 6 MWe i 6 MWt.
TAURON Ciepło dąży do transformacji energetycznej. Modernizacja elektrociepłowni w Cieszynie to krok na drodze do pełnej dekarbonizacji.
Nowe źródło ciepła
Elektrociepłownia przy ul. Mostowej w Cieszynie obecnie spala węgiel kamienny. Po przebudowie jej źródłami zasilania staną się gaz ziemny i biomasa, przede wszystkim w formie zrębek drzewnych.
Czytaj też: Gigantyczna inwestycja w Lesznie. Wybudują elektrociepłownię na biomasę
– Realizacja tej inwestycji pozwoli na modernizację i unowocześnienie Elektrociepłowni Cieszyn w celu utrzymania statusu efektywnego systemu ciepłowniczego oraz, co ważne, utrzymania cen ciepła na stabilnym, akceptowalnym społecznie poziomie – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu TAURON Ciepło.
Prezes podkreśla także, że w razie wszelkich wątpliwości technicznych czy technologicznych, TAURON jest gotowy na rozmowy z lokalnymi mieszkańcami, a także władzami Cieszyna.
Oddanie nowej kotłowni do użytku ma nastąpić w 2029 r.
Źródło i zdjęcie: TAURON