Tauron opublikował wyniki finansowe za I kwartał br. Według danych spółka zanotowała nieznaczny spadek produkcji energii. Jako jedną z przyczyn podano rezygnację z wytwarzania w technologii współspalania. Spółka zmniejszyła również nakłady inwestycyjne w stosunku do ubiegłego roku.

Reklama

Produkcja energii elektrycznej obniżyła się o 2 proc., co Tauron tłumaczy „efektem braku współspalania biomasy, cenami zielonych certyfikatów, brakiem wsparcia dla elektrowni wodnych o mocy powyżej 5 MWe, obniżeniem o 50 proc. poziomu wsparcia dla współspalania, niższą produkcją w elektrowniach wodnych oraz utrzymującą się niekorzystną sytuacją na rynku energii ze źródeł odnawialnych”.

W I kwartale 2016 r. nakłady inwestycyjne Taurona wyniosły niemal 654 mln zł, co oznacza spadek o 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. Największa część nakładów przypada na modernizację sieci dystrybucyjnej i budowę nowych przyłączy (298 mln zł) oraz budowę bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III (182 mln zł).

Niższe nakłady inwestycyjne dotyczą przede wszystkim segmentu Wytwarzanie. Spadek capexu w tym segmencie wynika z końcowej fazy modernizacji bloków klasy 200 MW oraz bliskich finalizacji prac na budowie bloku kogeneracyjnego w Zakładzie Wytwarzania Tychy. Obecnie trwa przegląd strategii korporacyjnej i analiza wszystkich inwestycji Grupy, tak aby dostosować program inwestycyjny do warunków rynkowych oraz możliwości finansowych Grupy – powiedział Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: Tauron

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE