Minionej zimy wszyscy odczuliśmy wzrost cen ogrzewania. Myśląc o tym, co czeka nas za roku już szukamy sposobów na oszczędności.  Jakie rozwiązanie wybrać, żeby skutecznie obniżyć comiesięczne rachunki za ciepło? Podpowiada Resideo Technologies.

Jak obniżyć rachunki za ciepło?

W 2021 roku cena paliwa gazowego za 1 MWh wynosiła 190 złotych. W 2023 roku już 650 złotych. O tym, jak wzrosły ceny za ogrzewanie w bieżącym roku wiemy wszyscy. I jeśli rok wcześniej obowiązywała jeszcze tarcza antykryzysowa i mogliśmy się cieszyć obniżonym podatkiem VAT, tak w 2023 roku zapłacimy już pełne 23 procent. Nie pomaga również sytuacja za wschodnią granicą. Rosja wciąż okupuje część Ukrainy, a Unia Europejska, pomimo sprzeciwów niektórych polityków, utrzymuje embargo na rosyjskie surowce. Dodatkowo Zachód żąda od nas odejścia od węgla do 2030 roku. Te wszystkie czynniki sprawiają, że mieszkańcy domów i mieszkań zmuszeni są do szukania oszczędności w domowych budżetach. Z pomocą na szczęście przychodzą nowoczesne technologie.

Reklama

Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie w domu termostatu. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają nie tylko kontrolować temperaturę w domu, ale również ustawić, ile stopni ma być o danej porze dnia, a ile w nocy. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, system może zmniejszyć temperaturę w domu, a kilka godzin przed naszym powrotem rozgrzać grzejniki. Dzięki temu, na bieżąco kontrolujemy wydatki związane z ogrzewaniem. Rozsądne gospodarowanie ciepłem pozwala uzyskać oszczędności nawet do 25 procent. To oczywiście wariant optymistyczny, ale według ekspertów obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień Celsjusza przekłada się na około 5 procent mniejszy rachunek – przekonuje Marek Arndt z Resideo Technologies, globalnego lidera na rynku rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo w domu.


Czytaj też: Ogrzewanie biomasą daje nam pewien rodzaj niezależności energetycznej


Termostat nie jest dla każdego

Termostat to dobre rozwiązanie dla domów i niektórych mieszkań. Jeśli mieszkanie ma zamontowany licznik ciepła do indywidualnego naliczania kosztów zużycia energii, termostat jest jak najbardziej opcją godną przemyślenia. W przypadku jego braku, całościowy koszt ogrzewania jest dzielony na poszczególne lokale i wszyscy mieszkańcy otrzymują takie same rachunki. Oczywiście, gdyby cały blok zdecydował się na inwestycję w termostaty, koszty dałoby się znacznie obniżyć. Niestety jednorazowe wydanie nawet kilkuset złotych (tyle kosztują urządzenia renomowanych producentów) i konieczność dbania o utrzymywanie odpowiedniej temperatury to często bariera nie do pokonania.


Czytaj też: Tanie, zielone ciepło z biogazu dla mieszkańców wsi Przybroda


Wybierz dobrze

Wybór na rynku jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Powinno się jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, warto przede wszystkim nawiązać kontakt z rzetelnym partnerem, którego sprzęt jest polecany przez instalatorów systemów  grzewczych. Kupowanie urządzeń bez atestów, od firm nie cieszących się renomą i kierowanie się tylko niską ceną może skończyć się koniecznością wymiany termostatu lub jego ciągłym naprawianiem. Po drugie, w dzisiejszych czasach wszyscy zwracają uwagę na ekologię, warto zatem postawić na rozwiązania, które są wyposażone w tak zwany tryb ECO, pomagające konsumentom zwiększyć efektywność energetyczną w domach. Po trzecie, powinno dobrać się termostat do posiadanego systemu ogrzewania. Oczywiście na rynku można znaleźć również urządzenia, które są przystosowane do wielu rodzajów instalacji i tym warto zapoznać się bliżej. Jak podkreśla Marek Arndt:

W przyszłości klient będzie chciał, być może, wymienić piec lub kocioł grzewczy na nowy, albo założyć ogrzewanie podłogowe. Po co przy okazji zmieniać termostat? Jeśli korzystamy z rozwiązań jednego producenta, warto również zobaczyć, czy jego poprzednie produkty będą kompatybilne z nowym sprzętem, który chcemy kupić? Dla części z nas bardzo ważna jest również estetyka, w końcu elementy wyposażenia mieszkania powinny ze sobą współgrać. Taką filozofię wyznajemy w Resideo.

 

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: resideo technologies

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE