Tanie, zielone ciepło z biogazu dla mieszkańców wsi Przybroda

21 listopada w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się otwarcie systemu ciepłowniczego zasilanego „zielonym ciepłem”.

Tańsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie

Tańsze i bardziej ekologiczne ogrzewanie? Czy to obecnie możliwe? Okazuje się, że tak.

W poniedziałek 21 października we wsi Przybroda odbyło się uroczyste otwarcie systemu ciepłowniczego dla mieszkańców okolicy. Czysta kotłownia zasilana jest zielonym ciepłem z biogazowni w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.Zarejestruj się na 7. Kongres Biogazu


Zielone ciepło z biogazu

Podczas spotkania zaprezentowano nowoczesny system ciepłowniczy zasilany z biogazowni. Jest to przykład proekologicznego i efektywnego systemu wykorzystującego odnawialne źródła energii.

Instalacja w gospodarstwie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu produkuje rocznie tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla rocznie. Z tą znaczącą różnicą, że nie zanieczyszcza powietrza. Innowacyjna biogazownia o mocy elektrycznej 499 kW i cieplnej 560 kW w gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie w bardzo efektywny sposób przerabia odchody zwierzęce i inne rodzaje biomasy rolniczej w „zieloną” energię elektryczną i ciepło, a końcowym produktem jest także rewelacyjnej jakości materiał nawozowy.

„Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami. A ciepło, można powiedzieć, jest tu produktem ubocznym, który obecnie dociera do mieszkań 58 rodzin we wsi oraz wszystkich budynków uniwersyteckiego gospodarstwa doświadczalnego” – mówi prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Otwarcie systemu ciepłowniczego zasilanego „zielonym ciepłem”


Otwarcie systemu ciepłowniczego zasilanego „zielonym ciepłem”
Czysta kotłownia w Przybrodzie
Wójt Rokietnicy Bartosz Derech
Sołtys wsi Przybroda Ryszard Jankowiak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: UPP

zdjęcia: Redakcja

This post is also available in: polski

ael