5 lipca niemieckie Biogazowe Stowarzyszenie Szkoleniowe ogłosiło, że kurs w zakresie bezpiecznej eksploatacji biogazowni ukończyło 10 tys. uczestników. W Niemczech, gdzie funkcjonuje około 11 tys. instalacji biogazowych, szkoleniem pracowników sektora biogazowego zajmuje się 15 placówek edukacyjnych.
Bezpieczna eksploatacja biogazowni
W Niemczech od 2013 r. 15 uznanych placówek edukacyjnych szkoli osoby odpowiedzialne za budowę, eksploatację i serwis biogazowni zgodnie z TRGS 529 (Przepisy Techniczne dla Substancji Niebezpiecznych) i TRAS 120 (Zasady techniczne bezpieczeństwa instalacji).
– Bezpieczeństwo w biogazowni zależy w dużej mierze od technicznych i operacyjnych kompetencji osób przy nich pracujących – mówił Manuel Maciejczyk, dyrektor zarządzający Fachverband Biogas (Niemieckie Stowarzyszenie Biogazowe). Obsługa biogazowni, czyli systemu procesowo-technicznego, jest w zasadzie bezpieczna jeśli robi się to właściwie i zgodnie z przepisami – dodawał Maciejczyk.
Sprawdź mapę biogazowni w Polsce!
Przepisy TRGS 529 a szkolenie dla operatorów biogazowni
Od 2015 r. przepisy TRGS 529 określają wymagania dotyczące specjalistycznej wiedzy i kwalifikacji personelu obsługującego biogazownie w Niemczech. Aby im sprostać, Fachverband Biogas we współpracy ze Stowarzyszeniem ds. Wody i Gazu (DVGW) oraz Stowarzyszeniem Gospodarki Wodnej, Ścieków i Odpadów (DWA) powołał Biogazowe Stowarzyszenie Szkoleniowe. Wychodząc naprzeciw wymaganiom organizacja w 2019 r. włączyła do oferty szkolenia także przepisy TRAS 120. W ich ramach opracowano kwalifikacje pracownika biogazowni. Stworzono też specjalistyczne szkolenie dla firm zajmujących się budową i utrzymaniem ruchu w instalacji biogazowej. Dzięki tym działaniom niemiecka branża biogazowa od 2019 r. jest w stanie szkolić trzy najważniejsze grupy osób pracujących w biogazowniach, w zależności od ich stanowiska.
Szkolenia dla operatorów biogazowni w pandemii
Pandemia koronawirusa przyniosła jednak dużo zmian w tym zakresie i nowych wyzwań dla stowarzyszenia. Jak komentował Guido Laugs z DVGW, od 2020 r. tempa nabrały kursy online i mocno rozwinęła się cyfryzacja.
– Ten trend pozostanie już z branżą niezależnie od sytuacji pandemicznej – mówił Laugs.
Mimo tych pozytywów dyrektor Fachverband Biogas Manuel Maciejczyk dostrzega kolejne wyzwania dla operatorów biogazowni.
– Wymagania licencyjne są coraz bardziej złożone i często uniemożliwiają dalszą ekonomicznie uzasadnioną eksploatację lub rozwój systemów, np. pod kątem uelastycznienia produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Biogazownicy są dziś przytłoczeni mnóstwem nowych przepisów, brakuje w tym zakresie koordynacji – przekonuje Maciejczyk. Według niego konieczne są działania polityczne, które pozwolą na powrót do ogólnokrajowej skoordynowanej strategii biogazowej w Niemczech.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Fachverband Biogas
Zdjęcia: IES Biogas
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE