Niezależność energetyczna to cel Szczecina. Miasto od lat inwestuje we własne źródła energii, a jedną z takich inwestycji jest miejska spalarnia odpadów. Spalarnia, która przede wszystkim pełni ważną rolę w gospodarce odpadami miasta, a także produkuje energię cieplną i elektryczną. Od 2023 roku wyprodukowany przez spalarnię prąd zaczął zasilać m.in. oświetlenie uliczne i przejść dla pieszych oraz sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach w całym mieście.
POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”
Szczecin i jego sposób na gigantyczne rachunki
Obliczono, że do normalnego funkcjonowania jednostki miejskie Szczecina potrzebują ponad 96 tys. MWh prądu rocznie. Trafia on do szczecińskich szkół, przedszkoli, placówek opiekuńczych, urzędów i innych instytucji miejskich.
Wykorzystywany jest w miejskich wodociągach, oświetla ulice czy zasila tramwaje. To kosztuje. W 2022 roku rachunek Szczecina za energię elektryczną wyniósł ponad 48 mln zł. Wzrost cen energii sprawił jednak, że prognozowana kwota na podstawie stawek jakie padły na przetargach na 2023 rok, mogłaby zwiększyć się aż trzykrotnie, do prawie 150 mln zł.
Władze Szczecina doszły do wniosku, że zwiększenie wykorzystania własnych źródeł energii. A docelowo uzyskanie samodzielności energetycznej, pomoże miastu ustabilizować ceny energii i uniezależnić się od czynników zewnętrznych. Zauważono, że to także bezpieczeństwo dostaw i pewność, że energii w Szczecinie nie zabraknie, a w przypadku odnawialnych źródeł energii – dbałość o środowisko.
By lepiej skoordynować działania, w Szczecinie powstał program Energia Miasta Szczecin, a w strukturach Urzędu Miasta – Biuro Zarządzania Energią.
Szczecińskie źródła energii
Miejskie źródła energii w Szczecinie to nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Podążając za globalnymi trendami, od kilku lat Szczecin systematycznie inwestuje w fotowoltaikę. Już teraz ponad 40 miejskich jednostek pozyskuje energię ze słońca, poprzez ponad 4 tysiące paneli fotowoltaicznych. Kolejny krok to budowa farm fotowoltaicznych i wykorzystanie wytwarzanej energii na potrzeby miasta.
Szczecin posiada w swoich zasobach tereny, które są obecnie weryfikowane pod kątem odpowiednich warunków (m.in. nachylenia i nasłonecznienia) oraz możliwości przyłączenia do sieci energetycznej. Kolejne źródło to Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji. To lider wśród krajowych firm wodociągowych w dziedzinie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Produkuje ją z farm fotowoltaicznych, turbiny Francisa oraz biogazu. Łącznie przedsiębiorstwo z własnych źródeł pozyskuje aż 25% energii potrzebnej do jej funkcjonowania.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Magazyn Biomasa
Zdjęcia: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE