Jak poinformowała „Rzeczpospolita” Komisja Europejska ma zastrzeżenia do systemu wsparcia, który wprowadziła nowa ustawa o OZE. Prawdopodobne są propozycje ze strony KE dotyczące zmian legislacyjnych w celu uszczegółowienia regulacji w tej ustawie oraz w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Zastrzeżenia Komisji Europejskiej wskazują, że system aukcyjny może nie zapewniać wystarczającej konkurencyjności dla wszystkich technologii OZE i dyskryminować elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne i wodne, a jednocześnie nadmiernie preferować współspalanie i biogazownie rolnicze.
Chodzi o to, że dla biogazowi rolniczych ustawa o OZE przewiduje minimalną cenę, po jakiej będzie można sprzedać energię na podstawie wygranej aukcji (550 zł/MWh), a podobnych preferencji nie przyznano innym technologiom.
Jak informuje „Rzeczpospolita” KE ma również zastrzeżenia co do definicji klastrów energii, dla których również przewidziano preferencje w systemie aukcji.
Wątpliwości, które się pojawiły, wyjaśniać będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prawdopodobnie zmian będzie wymagać art. 39 ustawy o OZE określający zasady przyznawania pomocy publicznej, a w pozostałych obszarach konieczne ma być tylko „przedstawienie dodatkowych wyjaśnień i uzasadnień”.
Przypominamy, że pierwsze aukcje Ministerstwo Energii prawdopodobnie ogłosi jeszcze w tym miesiącu, a największe szanse ma aukcja, w której wsparcie mają otrzymać inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW.