Komisja Europejska ma uwzględnić import biometanu w unijnej bazie danych. Takie wezwanie wystosowało Światowe Stowarzyszenie Biogazu (WBA). Chodzi o bazę danych dotyczącą paliw gazowych, która zostanie uruchomiona w listopadzie 2024 r.

Reklama

Zablokowanie dróg

Apel WBA został poparty przez 45 firm i stowarzyszeń. Przedstawiciele branży oczekują, że Komisja Europejska podejmie pilne działania w celu zapewnienia pełnego uznania dla importowanego biometanu i paliw powstałych na bazie tego odnawialnego gazu. Środkiem do osiągnięcia tego celu ma stać się ich włączenie do unijnej bazy danych dotyczących paliw gazowych. Podobna baza funkcjonuje już od stycznia br., ujęto w niej paliwa płynne.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


Taki apel jest efektem deklaracji, jaka padła ze strony Komisji Europejskiej. Przedstawiciele instytucji stwierdzili, że zamierzają wykluczyć transport certyfikowanego biometanu – i wytwarzanych z niego paliw – sieciami pozaunijnymi. Światowe Stowarzyszenie Biogazu ostrzega, że takie działanie może doprowadzić do utrudnień w imporcie biometanu czy biometanolu do krajów trzecich.

Komisja Europejska wezwana na dywanik


Czytaj też: Biowodór nie wyklucza innych gazów odnawialnych


Sygnatariusze listu wzywają UE do:

  • Wyjaśnienia uzasadnień i przepisów prawnych, którymi podyktowane są działania Komisji zmieniające obecnie stosowane wymagania certyfikacyjne, funkcjonujące w ramach dobrowolnych systemów, i tym samym wykluczające wolumeny biometanu certyfikowane i produkowane w krajach trzecich.
  • Przedstawienia wymogów, jakie muszą spełnić państwa spoza UE lub dobrowolne systemy certyfikacyjne, aby w pełni uczestniczyć w unijnej bazie danych. Ponadto sygnatariusze oczekują, że Komisja Europejska podejmie współpracę z rządami tych krajów w celu dostarczenia niezbędnych porozumień, jakie pozwoliłyby odblokować import oraz eksport oraz zapewniły spójne rozliczanie wolumenów w UE i w kraju pochodzenia.
  • Potwierdzenia, że zostaną wdrożone rozwiązania tymczasowe, pozwalające zapewnić natychmiastowe uznanie produktów spełniających wymogi w zakresie zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych, zanim powstaną rozwiązania długoterminowe.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: World Biogas Association

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE