Studia podyplomowe na AGH? Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (WWNiG) oferuje szeroką ofertę studiów podyplomowych. Tematyka jest dostosowana do potrzeb przemysłu i gospodarki. Od wielu lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Obecna oferta WWNiG w zakresie studiów podyplomowych przedstawia się następująco:
- Geotermia,
- Inżynieria gazownicza – sieci i instalacje gazowe, wodne i kanalizacyjne,
- Nowe metody inżynierii naftowej i gazowniczej,
- Nowoczesne technologie bezwykopowej budowy rurociągów,
- Transport gazu i energetyka gazowa,
- Wodór i biometan – pozyskanie, transport i wykorzystanie. Transformacja energetyczna – nowe studia,
- Zarządzanie w przemyśle naftowym i gazowniczym.
Oferta studiów podyplomowych w ciągu ostatnich lat podlegała zmianom, podążając za oczekiwaniami płynącymi z otoczenia gospodarczego. Najnowszymi naszymi studiami są studia dotyczące tematyki wodoru i biometanu. Wodór postrzegany jest przez Komisję Europejską jako paliwo przyszłości, które odegra kluczową rolę w procesach dekarbonizacji europejskiej gospodarki.
O tym, jak duże znaczenie przypisuje się w wodorowi w Europie mogą świadczyć m.in.: opublikowana w 2020 unijna „Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu” oraz krajowe strategie wodorowe, w tym „Polska strategia wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040”. Także w pakiecie Fit for 55, który opublikowano w lipcu 2021 r. wskazuje się, że to właśnie gospodarka wodorowa odegra kluczową rolę w kontekście osiągnięcia do 2030 roku 55% redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE.
WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O BIOGAZIE
Także mając na uwadze planowane cele w zakresie wykorzystania OZE coraz więcej uwagi poświęca się biogazowi i biometanowi. Jego potencjał jest znaczący i może odegrać ważną rolę w kontekście zmniejszenia uzależnienia od importu gazu ziemnego, a tym samym przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Coraz więcej myśli się o wtłaczaniu biometanu do krajowej sieci gazowej (zazielenianie gazu). Obecnie jest prowadzona rekrutacja na ww. I edycję tych studiów podyplomowych.
Więcej informacji pod linkiem.
Czy uda się zrealizować te ambitne plany? Tego dzisiaj nie wiemy, ale z pewnością jako WWNiG chcemy w nich aktywnie uczestniczyć, wykorzystując swój wyjątkowy w skali krajowej potencjał naukowy w zakresie paliw gazowych, wypracowany w ciągu 55 lat istnienia Wydziału.
Z OZE ściśle wiążą się także studia podyplomowe Geotermia. Kształcenie dotyczy poszukiwania, udostępniania i eksploatacji wód geotermalnych oraz systemów z geotermalnymi pompami ciepła i projektowaniem, pozyskiwaniem ciepła Ziemi oraz magazynowania ciepła w górotworze. Zakres studiów umożliwia poznanie zagadnień poprawnej eksploatacji systemów geotermalnych oraz ich doboru do lokalnych warunków geologicznych i zapotrzebowania na ciepło a także chłód do klimatyzacji. Geotermalne pompy ciepła są kluczowym czynnikiem przemian energetycznych w ciepłownictwie, w szczególności w odniesieniu do dużych odbiorców. Informacje i zapisy tutaj.
Warto podkreślić, że oprócz studiów podyplomowych wymienionych powyżej, WWNiG realizuje także studia zamawiane dla przedsiębiorstw energetycznych.
Narodowy Kongres Biometanu juz w maju !
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!