Rząd Chin podjął zdecydowane kroki. Niedługo technologie fotowoltaiczne niezbędne do produkcji paneli, przestaną być eksportowane do innych państw. Przepis uderzy przede wszystkim w Europę i USA, ale jego skutki odczują także przedsiębiorcy z Państwa Środka.

W październiku 2022 roku Stany Zjednoczone zablokowały możliwość eksportowania do Chin litografii półprzewodnikowej i wszelkich procesów z nią związanych. Zakaz obejmuje dostarczanie nie tylko samych elementów, ale również całego know-how oraz sprzętów służących do ich produkcji. Argumentem przemawiającym za tą decyzją jest fakt, że Chiny intensywnie rozwijają swoje zbrojenia, a brak tych komponentów może spowolnić ten proces.

Reklama

W odpowiedzi chińskie Ministerstwo Handlu oraz Ministerstwo Nauki i Technologii opublikowały nowe wytyczne dotyczące eksportu wafli oraz ogniw krzemowych, w których produkcji obecnie przodują. Decyzję podjęto na drodze konsultacji.

Kto straci na decyzji rządu Chin?

Najsilniej skutki zmian odczują Stany Zjednoczone i Europa, które są w trakcie transformacji energetycznej dążącej do rezygnacji z paliw kopalnych. Zapotrzebowanie na technologie fotowoltaiczne w zachodnich państwach jest ogromne, a nowe przepisy zdecydowanie spowolnią wszelkie inwestycje związane z OZE.

Aż 80% paneli i modułów słonecznych produkowanych na świecie pochodzi z Chin. Ponadto ten kraj zdominował produkcję wafli krzemowych, ponieważ jako jedyny dysponuje technologiami niezbędnymi do ich wytwarzania.

Istotną kością niezgody była polityka USA względem paneli z Państwa Środka. Amerykanie ustalili cła na import chińskich systemów fotowoltaicznych na tak wysokim poziomie, że wiele firm decydowało się przenieść produkcję do innych państw – jak Malezja czy Kambodża – by uniknąć opłat.


Czytaj też: W szwedzkich górach znaleziono metale ziem rzadkich. Koniec monopolu Chin?


Niedługo chińscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zmianę lokalizacji swoich fabryk, mogą zmierzyć się z trudnościami w kwestii zakupu surowców i sprzętu. Komponenty wyprodukowane na terenie Państwa Środka nadal mogą być eksportowane do innych państw, więc nie oznacza to definitywnego końca handlu tymi elementami.

Wafle krzemowe jako istotne technologie fotowoltaiczne

Technologie fotowoltaiczne objęte zakazem eksportu to m.in. black silicon i cast-mono, które wykorzystuje się w produkcji wafli krzemowych do najczęściej wybieranych ogniw typu PERC. Są to płytki krzemowe w rozmiarze 182 mm i 210 mm, dające większą moc. USA i Indie dysponują jedynie technologią wytwórcza dla grubszych i mniejszych wafli, mających rozmiar 166 mm. To pozwala im nadal tworzyć ogniwa, jednak o znacznie obniżonym potencjale pod kątem ilości produkowanej energii.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: Asia Times, Rethink Technology Research

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE