Resort klimatu prowadzi prace nad rozporządzeniem w sprawie szczegółowych cech jakościowo – wymiarowych drewna energetycznego, które zakłada m.in. zakaz wykorzystania trociny i zrębki na cele energetyczne oraz ich sprzedaży do energetyki zawodowej. Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych przedstawiło swoje stanowisko tej sprawie.
W związku z toczącymi się dyskusjami nad przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektem Rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo – wymiarowych drewna energetycznego, uważamy, że jest to kwestia bardzo złożona, dotycząca nie tylko przemysłu drzewnego i sektora energetycznego. W związku z tym wymagająca wykonania rzetelnych analiz legislacyjnych i ekonomicznych – pisze prezydent SPPD dr inż. Jędrzej Kasprzak.
Szczególne kontrowersje budzi zapis § 3. Pkt. 3 „produkty uboczne powstałe z przetworzenia drewna, (…), powstające w zakładach przerobu drewna,…”.
Pozostałości przerobu tartacznego jako drewno energetyczne
Pragniemy podkreślić, że trociny, zrębki i inne pozostałości przerobu drewna powstające w tartakach są dla przemysłu płytowego pełnowartościowym materiałem. Zdajemy sobie jednak sprawę, iż w obecnej sytuacji prawno-ekonomicznej w jakiej znajduje się krajowy sektor energetyczny, wynikającej z wymogów UE dotyczących wytwarzania energii z OZE, przeznaczenie części tych materiałów jako paliwa do produkcji energii jest niestety nieuniknione. W związku z powyższym, aby nie blokować wdrożenia ww. Rozporządzenia i rzeczywistego ograniczenia spalania pełnowartościowego drewna okrągłego, na obecnym etapie, proponujemy uznanie pozostałości przerobu tartacznego jako drewno energetyczne.
Mamy nadzieję, że przy okazji nowelizacji zapisów dotyczących cech drewna energetycznego w najbliższej przyszłości uda się nam wspólnie wypracować mechanizmy, które promowałyby kaskadowe wykorzystanie pozostałości przerobu tartacznego i ograniczyłyby subwencje, z których korzysta energetyka zawodowa przy ich wykorzystaniu na cele energetyczne.
Będzie zakaz spalania trociny i zrębki na cele energetyczne? Co to oznacza dla branży drzewnej?
Przy okazji zwracamy uwagę na to, że najlepszej jakości drewno poużytkowe powinno trafiać do recyklingu w zakładach wytwarzających płyty drewnopochodne, gdzie po oczyszczeniu w specjalistycznych instalacjach staje się pełnowartościowym surowcem do produkcji płyt, z których wytwarzane są meble. Ponadto należy zwrócić uwag na „uszczelnienie” systemu w celu wyeliminowania sprzedaży do energetyki zawodowej celowo rozdrabnianego do postaci zrębków pełnowartościowego drewna okrągłego.
Na koniec apelujemy o zwiększenia podaży biomasy drzewnej pochodzącej z pozostałości zrębowych sprzedawanej przez Lasy Państwowe, jak również tej, którą można pozyskać z plantacji drzew szybkorosnących. Warto też rozważyć obniżenie wieku rębności drzewostanów porolnych, co obok innych pozytywnych efektów, przyczyni się do zwiększenia oferty drewna energetycznego m.in. w postaci pozostałości pozrębowych.
Prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce dr inż. Jędrzej Kasprzak