Gaz, OZE, ciepło odpadowe mają wkrótce w 100 proc. zastąpić węgiel w warszawskich elektrociepłowniach Orlenu. W efekcie emisje CO2 spadną o ponad połowę. Cel na 2050 r. to osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej ciepła dostarczanego przez Grupę ORLEN do systemu ciepłowniczego.
Przyszłość warszawskich eletrociepłowni to OZE i paliwa alternatywne
Żerań, Siekierki i Pruszków oraz Ciepłownie Wola i Kawęczyn to elektrociepłownie Grupy ORLEN Warszawie. Jak informuje spółka te zakłady już w 2035 r. odejdą całkowicie od spalania węgla, który zostanie zastąpiony miksem paliwowym opartym w ok. 67 proc. na gazie i w ok. 25 proc. na OZE i technologiach wykorzystujących potencjał ciepła odpadowego. Miks zostanie dopełniony lekkim olejem, który po 2035 roku będzie stopniowo zastępowany bio-olejem oraz innymi paliwami alternatywnymi. W 2035 roku ciepłem odpadowym ma być zasilane łącznie blisko 600 MWt mocy wytwórczych.
W tej chwili moc cieplna zainstalowana w warszawskich zakładach ciepłowniczych Grupy ORLEN opiera się w 61,5 proc. na węglu, 22,5 proc. gazie i 16 proc. na innych technologiach (olej lekki i biomasa). Do 2035 roku węgiel ma zostać całkowicie wyeliminowany z produkcji energii. Efektem wdrożenia planu będzie spadek emisji CO2 o prawie 3 mln ton, czyli o 55%, w porównaniu do roku 2019.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – sprawdź
Grupa ORLEN, poprzez spółkę PGNiG TERMIKA, dostarcza niemal całe ciepło sieciowe dla Warszawy. Przyjęty plan neutralności klimatycznej zakłada rozwój kogeneracyjnych i szczytowych jednostek gazowych oraz akumulatorów ciepła i kotłów elektrodowych zasilanych energią odnawialną, podczas występowania jej nadwyżek w sieci.
– Przyjęty kompleksowy plan neutralności klimatycznej dla ciepłownictwa zakłada, że do 2035 roku zbudujemy system oparty na energetyce gazowej wspieranej przez odnawialne źródła energii, nowe technologie i odzysk ciepła odpadowego. Wykorzystanie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego nie tylko przybliży nas do realizacji celów środowiskowych, ale też przyniesie realne oszczędności, poprzez redukcję wykorzystania konwencjonalnych paliw. W realizacji planu chcemy maksymalnie wykorzystywać unijne wsparcie finansowe przewidziane dla tego typu projektów – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
Zmiany w EC Siekierki i EC Żerań
Jak informuje koncern, największe inwestycje dekarbonizacyjne planowane są w Elektrociepłowni Siekierki. Ich podstawą jest planowane nowy blok parowo-gazowy o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt, który ma powstać do 2030 roku. W perspektywie 2035 roku planowane są także trzy układy kondensacji spalin, pozwalające na odzysk ciepła ze skraplanej pary wodnej, wspierane pompami ciepła. Planowana jest również kotłownia elektrodowa, docelowo zasilana energią odnawialną w momentach występowania jej nadwyżek w sieci, wspierana nowym akumulatorem ciepła. W Elektrociepłowni Żerań powstaną natomiast: blok wielopaliwowy, oparty częściowo na biomasie oraz trzy układy kondensacji spalin, wspierane pompami ciepła i akumulatorem ciepła. Grupa ORLEN planuje rozbudowę układów magazynowania ciepła w Ec Siekierki i w Ec Żerań, które docelowo będą mogły łącznie akumulować do 6 400 MWh ciepła.
Neutralność klimatyczna
W perspektywie 2050 wdrożenie planu ma zagwarantować całkowitą neutralność emisyjną ciepła dostarczanego przez Grupę ORLEN do warszawskiego i pruszkowskiego systemu ciepłowniczego. Cel ten będzie wspierany także poprzez zastosowanie biometanu, bio-oleju oraz technologii wychwytu i składowania CO2, będących obecnie w fazie rozwoju.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
źródło i zdjęcie: ORLEN
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE