Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki w 2022 roku stawka opłaty OZE będzie ponad dwukrotnie niższa niż obecnie. W tym roku jest to 2,20 zł za MWh. Skalkulowana przez prezesa URE stawka opłaty OZE wyniesie 90 groszy za MWh.
Ceny energii rosną, stawka opłaty OZE spada
– Przyszłoroczny spadek stawki opłaty OZE związany jest głównie z wysokimi cenami energii elektrycznej notowanymi na giełdzie, co istotnie wpływa na ograniczenie ujemnego salda, o które wnioskują beneficjenci systemów wsparcia przewidzianych ustawą o odnawialnych źródłach energii – wyjaśnia Rafał Gawin, Prezes URE
Opłata OZE została wprowadzona przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku. Po raz pierwszy doliczono ją do naszych rachunków w lipcu 2016 roku. Opłata ta wiąże się ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE.
Opłata OZE to wsparcie dla zielonej energii
Wytwórcy zielonej energii konkurują cenowo biorąc udział w aukcjach OZE organizowanych przez Prezesa URE. Zwycięzcy aukcji otrzymują gwarancję zakupu wytworzonej przez nich energii po określonej, ustalonej w wyniku aukcji, cenie. Jeśli cena, po jakiej sprzedadzą zieloną energię na rynku jest niższa niż ustalona podczas aukcji, wtedy Zarządca Rozliczeń – który jest dysponentem opłaty OZE – wypłaci wytwórcom różnicę. I właśnie na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE.
Czytaj też: Kiedy musisz rozpocząć sprzedaż energii z OZE?
Co wpływa na wysokość stawki?
Na kalkulację stawki i spadek jej wysokości w 2022 roku miało wpływ kilka czynników. Przede wszystkim produkcja energii w systemie aukcyjnym i wchodzenie kolejnych wytwórców do tego systemu to proces stopniowy. Nie mamy zatem jeszcze do czynienia z maksymalną zadeklarowaną produkcją energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje. Dodatkowo, okres wsparcia dla instalacji istniejących będzie stopniowo wygasał w 2022 r. Kluczowym czynnikiem bez wątpienia pozostaje jednak kształtowanie się poziomu cen energii elektrycznej na rynku.
– Dostrzegany od pewnego czasu trend funkcjonowania odnawialnych źródeł energii na coraz większą skalę, w warunkach rynkowych, pozwolił na skalkulowanie stawki opłaty OZE na rok 2022 na poziomie ponad dwukrotnie niższym niż w roku 2021. To bardzo dobra informacja zwłaszcza dla odbiorców przemysłowych, zużywających na potrzeby produkcji duże wolumeny energii elektrycznej – dodaje Prezes URE.
Stawka OZE
Stawka OZE jest elementem składowym rachunków wystawianych przez dystrybutorów energii od lipca 2016 r. Opłata została wprowadzona ustawą o OZE z 2015 r. Przepisy tej ustawy precyzują, jakie elementy Regulator bierze pod uwagę kalkulując stawkę opłaty OZE. Wpływy z tytułu opłaty OZE są rozliczane przez Zarządcę Rozliczeń, który jest dysponentem opłaty OZE.
Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE