Wojna w Ukrainie trwa już blisko rok. W tym czasie Rosjanie spowodowali szereg zniszczeń środowiska przyrodniczego i infrastruktury z nim związanej. Czy uda się uratować środowisko przyrodnicze w Ukrainie? O tym dyskutowali w Warszawie przedstawiciele resortu klimatu i ambasady ukraińskiej w Polsce.

W Warszawie 17 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie Ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza oraz Małgorzaty Golińskiej,  Wiceminister klimatu i środowiska, Głównej Konserwator Przyrody. Celem plenum było przedstawienie raportu podsumowującego środowisko przyrodnicze w Ukrainie i zmian, które w nim zaszły w wyniku wojny.

Reklama

Środowisko przyrodnicze w Ukrainie obejmuje bardzo cenne tereny. Należy do nich m.in. Sieć Emerald, która stanowi odpowiednik sieci Natura 2000 w krajach nie będących członkami Unii. Obecnie zagrożenie dotyczy powierzchni 2,9 mln ha, gdzie znajduje się blisko 160 obszarów włączonych do sieci.

Działania wojenne dotykają także czterech rezerwatów biosfery oraz prawie 400 tys. ha obszarów Ramsar, których powstanie warunkuje Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Jej celem jest zachowanie nienaruszonego stanu tych terytoriów.

Straty poniesione w wyniku działań zbrojnych

W maju w Charkowie Rosjanie zrównali z ziemią bank genów roślin, jeden z nielicznych tego typu obiektów na świecie, który przechowywał blisko 160 000 próbek gatunków z całego świata. Ponadto walki toczące się na obszarach chronionych doprowadziły do destrukcji siedlisk gatunków zagrożonych i endemicznych. W wyniku działań zbrojnych cierpią także delfiny, których wrażliwe narządy słuchowe są uszkadzane przez sonary rosyjskich okrętów wojennych.


Czytaj też: Rolnicy w Ukrainie są siłą nacjonalizowani przez Rosjan


To tylko kilka spośród licznych konsekwencji, jakie ponosi środowisko przyrodnicze w Ukrainie. Pożary lasów, zaminowane pola rolnicze i obszary leśne czy skażenie wód – stały się zjawiskami na porządku dziennym.

Czy uda się uratować środowisko przyrodnicze w Ukrainie?

Poniesione straty są ogromnie, a zlikwidowanie ich konsekwencji potrwa latami, jeżeli w ogóle będzie możliwe. Okupanci skutecznie to utrudniają, chociażby poprzez destrukcję ważnej infrastruktury. W październiku 2022 roku zniszczono centrum selekcji nasion leśnych, którego budowę ukończono zaledwie rok wcześniej. Ośrodek mógł z powodzeniem odtworzyć lasy obwodu donieckiego i ługańskiego.

– Chciałbym podziękować polskiemu społeczeństwu i rządowi za nieustanne wsparcie, za to że jesteście z nami w tej trudnej sytuacji. Wierzymy, że przy wsparciu naszych partnerów jesteśmy w stanie zwyciężyć tę wojnę, odbudować nasz kraj, przywrócić normalność – również środowiska naturalnego – powiedział Ambasador Wasyl Zwarycz.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: GOV

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE